Děkujeme, všem kteří se doposud zapojili do kampaně #80let!

Děkujeme, všem kteří se doposud zapojili do kampaně #80let!

Vaše příspěvky, fotografie a vzpomínky jsou silným vyjádřením úcty k těm, kteří položili život za naši svobodu. Díky vám ožívají příběhy hrdinů, jejichž jména často nalezneme jen na nenápadných deskách, křížcích u cest nebo zapomenutých hrobech na kraji hřbitova.

📸 Mezi zaslanými fotografiemi nás hluboce oslovily snímky z pietních míst v pohraničí, detailní záběry pamětních desek na obyčejných domech i fotografie zapálených svíček u hrobů bezejmenných vojáků. Každý z těchto obrazů vypráví silný a důležitý příběh.

Vaší účastí pomáháte šířit povědomí o významu památky válečných hrobů a připomínáte nám, že svoboda není samozřejmost.

🕯 Děkujeme vám za vaši úctu, zájem a odvahu zastavit se, vzpomenout a sdílet.

Výběr z Vašich zaslaných fotografií naleznete dole v galerii a těšíme se na další příspěvky.

👉 Pokud jste se ještě nezapojili, je stále čas – zastavte se, vzpomeňte, vyfoťte a sdílejte s hashtagem #80let.

Blíže v úvodním článku kampaně: https://valecnehroby.mo.gov.cz/aktuality/kampan-80let-kazde-misto-ma-svuj-pribeh 

Děkujeme, že pomáháte udržet paměť živou.

Poslední poprava v Malé pevnosti Terezín

Válka se chýlila ke konci, vůdce Třetí říše Adolf Hitler byl po smrti a porážku nacistického Německa již nemohlo nic zvrátit. Přesto se v posledních dnech šest let trvajícího válečného konfliktu Němci zbavovali nepohodlných protivníků. Nejinak tomu bylo 2. května 1945, kdy bylo v jeden den na přímý rozkaz K. H. Franka v rámci největší popravy v Malé pevnosti Terezín popraveno 51 českých vlastenců.

Povstání v Přerově

Před 80 lety, 1. května 1945, vypuklo v Přerově a okolí první české povstání proti okupantům. Mylná zpráva o kapitulaci Německa vedla obyvatele k odzbrojování Němců. Cílem bylo uchránit mosty pro Rudou armádu. Povstání se rozšířilo do okolí, ale Němci Přerov brzy znovu ovládli. Celkem padlo nebo bylo zabito 54 obyvatel. Při ústupu 8. května Němci všechny mosty zničili.

Dubnové boje u Dunkerque

Na jaře 1945 posílili československé jednotky u Dunkerque bývalí příslušníci Vládního vojska. Zapojili se do těžkých bojů o továrnu Filature. V dubnu padlo 53 Čechoslováků, 89 bylo raněno a 20 se stalo nezvěstnými.