KAMPAŇ #80LET – KAŽDÉ MÍSTO MÁ SVŮJ PŘÍBĚH

#80let

Přidejte se k nám a zapojte se do kampaně #80let, kterou spouštíme v rámci oslav 80. výročí osvobození a ukončení druhé světové války v Evropě.

Společně uctěme památku těch, kteří bojovali a padli za naši svobodu – a kterým jsme vděčni za to, že dnes můžeme žít ve svobodné zemi.

Mnoho z těchto hrdinů nemá pomník se jménem na náměstí. Jsou připomínáni na fasádách domů, drobnými deskami, kříži u cest či nenápadnými hroby na okraji hřbitova. Po celé České republice najdeme válečné hroby, pamětní desky, pomníky i drobná pietní místa, která často míjíme bez povšimnutí.

Přesto právě tato místa – známá i zapomenutá – vyprávějí příběhy statečných lidí, kteří se nebáli postavit zlu. Vzpomínka na ně je nejen poděkováním za jejich hrdinství a odhodlání, ale i připomenutím hodnot, na které bychom neměli nikdy zapomínat. Zvláště v dnešní době.

Kampaní #80let chceme upozornit na to, že hodnoty jako svoboda a odvaha nebyly nikdy samozřejmé.

Prostřednictvím Vašich příspěvků na sociálních sítích zároveň pomůžete zviditelnit i problematiku válečných hrobů a pietních míst, která potřebují péči, ochranu, a především zájem veřejnosti.

A JAK SE MŮŽETE ZAPOJIT?

Není nutné velké gesto. Stačí se na chvíli zastavit u pomníku, pietního místa nebo válečného hrobu z 2. světové války či přímo z období osvobození. Vzpomenout. Vyfotit. Sdílet.
👉 Cílem kampaně #80let je tyto příběhy oživit – a připomenout si je důstojně a jednoduše:

  1. Zastavte se u místa, které vás zaujme  – může to být:
    • válečný hrob nebo pietní místo, kterým je i pamětní deska na domě,
    • pomník padlých.
  2. Vzpomeňte. V tichosti. S úctou.
  3. Udělejte fotografii:
    • 🕯 Kde je to možné, zapalte svíčku nebo položte květinu.
    • 📷 Kde to možné není, například u pamětních desek, stačí samotná fotografie a případně krátká myšlenka či příběh.
  4. Sdílejte na svých sociálních sítích s hashtagem #80let a označte nás:
    • Facebook: Válečné hroby – Ministerstvo obrany ČR
    • Instagram: @valecniveterani_mocr
    • X (dříve Twitter): @OVV_MO_CR
  5. Nebo připojte svou fotografii do komentáře pod náš výzvový příspěvek na sociálních sítích.
  6. Pokud chcete, připojte také příběh, který vás zaujal, nebo napište, proč jste si dané místo vybrali.

Vaše fotografie pak zveřejníme i na webových stránkách Odboru válečných veteránů a válečných hrobů Ministerstva obrany ČR - https://valecnehroby.mo.gov.cz/, aby přispěly k povědomí o této důležité problematice.

Připojte se k nám a buďte součástí kampaně "#80let"! Vaše fotografie a příspěvky mají moc! Pomáhají nám uchovávat památku na hrdiny, kteří bojovali za naši svobodu. Vaše podpora je nepostradatelná.

Děkujeme vám a těšíme se na vaše příspěvky!

Oslavme 80. výročí osvobození #80let

Tiskové soubory pro samolepky s logem 80 let

logo80_tisk50mm.pdf (588.2 KB)
#80let

Krvavý konec války v obci Prlov

Konec 2. světové války se kromě radosti z osvobození od šest let trvajícího nacistického útlaku bohužel nesl i ve znamení závěrečného, mnohdy brutálního teroru na moravském a českém obyvatelstvu. Zatímco obec Loučka u Vizovic 22. dubna 1945 unikla zničení a možná i díky dobrým vyjednávacím schopnostem svých občanů povraždění obyvatel, o 17 kilometrů vzdálený Prlov už takové štěstí o den později neměl. Řádění německých jednotek nepřežilo celkem 23 jeho občanů.

Rekognoskace válečných hrobů v Rumunsku – část 2.

Druhá část cesty začala v Medgidii u mauzolea I. srbské dobrovolnické divize, kde byl v roce 2019 odhalen památník 16 československým padlým. V Bukurešti proběhlo jednání s naší partnerskou organizací v Rumunsku. Navštívili jsme hřbitov Pro Patria v Bukurešti, a hřbitovy Micalaca, Eternitatea a Pomenirea v západorumunském Aradu a nazávěr hřbitov Belvárosi v maďarském Segedu.

Vstup americké armády na území Československa a osvobození Aše

Je to již 80 let, kdy americké jednotky vstoupily na území předmnichovského Československa. Na území Ašského výběžku osvobodily 18. dubna 1945 jako první místo město Rossbach (dnešní Hranice). O dva dny později svedly boj o osvobození města Aš. Jelikož Američané osvobozovali území osídlené převážně Němci, bylo tím ovlivněno jejich přijetí místním obyvatelstvem.