Československé hroby a pietní místa na Filipínách

Československé hroby a pietní místa na Filipínách

V minulém týdnu se uskutečnila významná událost. Poprvé byla na ministerské úrovni z České republiky uctěna památka padlých i přeživších československých občanů (zaměstnanců firmy Baťa a konzulárního úřadu ČSR) bojujících v letech 1941-45 na Filipínách proti japonské okupaci.

Tato návštěva byla plánovaná společně s našimi americkými partnery z American Battle Monuments Commission, Ministerstvem obrany Filipín, velvyslanectvím ČR v Manile a s několika místními historiky zabývajícími se působením Čechů za druhé světové války v jihovýchodní Asii.

Poprvé se na místo dostali i představitelé OVVVH, kteří zodpovídají za péči o válečné hroby a pietní místa. V průběhu cesty ministerské delegace jsme měli možnost probrat tuto péči jak v Indonésii, tak zejména na Filipínách. OVVVH prověřuje několik možných indicií k existenci uložení ostatků našich padlých v rámci japonské agrese na indonéském území.

Na Filipínách nás čekala různorodá činnost v oblasti péče o válečné hroby. Nejdříve jsme ve svatyni Capas National Shrine, která je věnována obětem pochodu smrti a obětem koncentračního zajateckého tábora, uctili památku u zatím jediného československého památníku na Filipínách a posléze u centrálního pomníku všem obětem.

Dále byly ministryní obrany předány plakety MO za péči o válečné hroby panu Pavlu Zvolánkovi (dokumentaristovi trvale žijícímu v Indonésii) a paní Edně Binkowski (filipínské badatelce), která napsala a vydala knihu „Karel Aster… Last Czech: True story of the Czechs who served on Bataan during WWII“, zabývající se detailními informacemi o jejich působení.

Capas National Shrine
Na místě stojí památník věnovaný všem bojujícím Čechoslovákům, jak padlým, tak i přeživším. Od roku 2023 je na něm umístěna nová pamětní deska. Pietní akt se konal za účasti čestných jednotek filipínské armády, jejích představitelů a protějšku OVVVH, ředitele sekce pro válečné veterány a památníky. Na místě byl i oceněn trubač, seržant filipínské armády, který naprosto dokonale a čistě zahrál českou „večerku“ na památku Čechoslováků. Posléze jsme se zúčastnili společenského setkání s guvernérkou provincie Tarlac, kde se nachází zmiňovaná svatyně.

Manila American Cemetery and Memorial
Dalším důležitým bodem pracovní cesty na Filipíny bylo uctění památky u konkrétních válečných hrobů Čechoslováků bojujících na Filipínách, jednalo se o hroby Leo Hermanna a Paula Fuchse, kterým se dostalo možnosti a uznání americkou stranou a byli pohřbeni na vojenském hřbitově ABMC. Akce se uskutečnila v rámci oslav 80. výročí osvobození a tvrdých bojů o Manilu.

Na tomto vojenském hřbitově jsme uctili také památku Čechoameričana Charlese Stejskala, vojáka 172. pěšího pluku, který se účastnil osvobozování Filipín a 24. ledna 1945 padl v Baletském průsmyku, a navštívili jsme muzejní centrum ABMC na tomto hřbitově.

Ostatní padlí, ze skupiny Čechoslováků na Filipínách, jsou zřejmě z větší části pohřbeni na Havaji, kam byly sváženy ostatky padlých z jiných koutů Asie, kam zajaté zavlekli japonští okupanti. Místa jejich spočinutí jsou předmětem dalšího zkoumání. Jsme rádi, že se za poslední dobu daří zahrnovat tzv. Pomníkovou diplomacii do většiny zahraničních pracovních cest MO, kdy osobní jednání a setkávání s protějšky pečujícími o naše památníky nebo historickou paměť posiluje zahraniční vztahy a přináší důležité informace o našich pozapomenutých spoluobčanech a jejich osudech. Připomínají nám jejich oběť ve víru největší světové války, od které letos uplyne 80 let a Československo bylo i díky této oběti vítěznou stranou.

Článek o historii účasti Čechoslováků v bojích o Filipíny naleznete zde: https://valecnehroby.mo.gov.cz/aktuality/ceskoslovenska-stopa-na-filipinach-80-let-osvobozeni-filipin

 

Summary:
Last week, for the first time at the ministerial level, the Czech Republic honoured the memory of Czechoslovak citizens who fought against the Japanese occupation of the Philippines during 1941–45. In the Philippines, the delegation participated in a solemn memorial event at the Capas National Shrine, honoring Czechoslovak, American, and Filipino heroes. The Minister awarded plaques for contributions to war graves care to Pavel Zvolánek, a documentary filmmaker in Indonesia, and Edna Binkowski, a Filipino researcher who wrote about the Czechs' experiences during World War II.

They also visited the ABMC Military Cemetery in Manila to honor two fallen soldiers, Leo Hermann and Paul Fuchs, as well as Czech-American Charles Stejskal, who died during the liberation of the Philippines in 1945. This trip was coordinated with American partners and local historians and highlights the importance of memorial diplomacy in strengthening international relations and remembering the sacrifices of Czechoslovak citizens during the war.

Pietní akt u hrobů Čechoslováků na manilském Americkém hřbitově a památníku.

Pietní akt u hrobů Čechoslováků na manilském Americkém hřbitově a památníku.

Hrob s ostatky Charlese Stejskala.

Hrob s ostatky Charlese Stejskala.

Hrob s ostatky Leo Hermanna.

Hrob s ostatky Leo Hermanna.

Hrob s ostatky Paula Fuchse.

Hrob s ostatky Paula Fuchse.

Pomník přeživším a zemřelým Čechoslovákům na Capas National Shrine.

Pomník přeživším a zemřelým Čechoslovákům na Capas National Shrine.

Detail pamětní desky věnované Čechoslovákům na Capas National Shrine.

Detail pamětní desky věnované Čechoslovákům na Capas National Shrine.
Vzdávání pocty filipínskými vojáky.
Vzdávání pocty filipínskými vojáky.

Panel se snímkem Charlese Stejskala.

Panel se snímkem Charlese Stejskala.

Infopanel s životním Charlese Stejskala.

Infopanel s životním Charlese Stejskala.
02
03
Předání plakety MO za péči o válečné hroby panu Pavlu Zvolánkovi.
Předání plakety MO za péči o válečné hroby panu Pavlu Zvolánkovi.
Předání plakety MO za péči o válečné hroby paní Edně Binkowski.
Předání plakety MO za péči o válečné hroby paní Edně Binkowski.
Předání plakety MO za péči o válečné hroby paní Edně Binkowski.
Ředitel OVVVH pokládá věnec k hrobu padlého.
Pietní akt u hrobů Čechoslováků na manilském Americkém hřbitově a památníku.
06
Obálka knihy „Karel Aster… Last Czech: True story of the Czechs who served on Bataan during WWII“

80. výročí zákřovské tragédie

Dne 18. dubna 1945 byla vesnice Zákřov obklíčena kozáky a gestapem kvůli podezření z podpory odboje. Zatkli 23 místních mužů a chlapců, z nichž 19 po krutých výsleších popravili 20. dubna v Kyjanicích. Jejich těla byla spálena. Tragédie vyšla najevo až po válce. Letos si připomínáme 80 let od této události.

Pochod smrti Reitzenhain (Pohraniční) – Chomutov – Terezín a vlak smrti v obci Březno

Na jaře 1945 prošel okresem Chomutov jeden z mnoha pochodů smrti, při kterém byli vězni z pobočného tábora Treglitz nuceni putovat z Pohraničního přes Chomutov až do Terezína. Trasa je dodnes lemována hroby a památníky těch, kteří po cestě zemřeli vyčerpáním, byli zastřeleni nebo ubiti. Tragická je i historie tzv. vlaku smrti v obci Březno, kde během několika dní zahynuly stovky vězňů hlady, žízní a následkem spojeneckého náletu. Připomínkou těchto událostí jsou hromadné hroby a pietní místa v obcích regionu.

Poslední let amerických stíhačů Raymonda F. Reutera a Williama R. Preddyho

Na konci druhé světové války se nad územím dnešního Česka odehrávaly dramatické letecké boje. Během jedné z posledních misí 17. dubna 1945 byli nad jižními Čechami sestřeleni dva američtí stíhací piloti – kapitán Raymond F. Reuter a poručík William R. Preddy. Oba padli po střetu s německými proudovými letouny Me-262 a zemřeli nedaleko Boršova nad Vltavou a Záluží. Jejich památku dnes připomínají pomníky na místech dopadu jejich letadel.