Zákon o válečných hrobech slaví 20 let

Zákon o válečných hrobech slaví 20 let

Dnes 20. února uplyne 20 let od schválení zákona číslo 122/2004 Sb., o válečných hrobech a pietních místech a o změně zákona č. 256/2001 Sb., o pohřebnictví a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů.

Česká republika tak patří mezi několik málo zemí, které řeší péči o válečné hroby speciálním zákonem. Jedná se například o Estonsko, Francii, Itálii, Rumunsko, Slovensko nebo Slovinsko. Jiné země, například Spojené státy americké, Spolková republika Německo, Maďarsko, Nizozemsko, Polsko, Ukrajina nebo Velká Británie, řeší péči o hroby padlých výhradně prostřednictvím státních nebo nestátních organizací.

Základním posláním zákona je zajištění péče o válečné hroby. Pro tyto účely vymezuje základní pojmy a stanovuje povinnosti především jejich vlastníkům a orgánům státní správy.

Zákon o válečných hrobech a pietních místech

80. výročí zákřovské tragédie

Dne 18. dubna 1945 byla vesnice Zákřov obklíčena kozáky a gestapem kvůli podezření z podpory odboje. Zatkli 23 místních mužů a chlapců, z nichž 19 po krutých výsleších popravili 20. dubna v Kyjanicích. Jejich těla byla spálena. Tragédie vyšla najevo až po válce. Letos si připomínáme 80 let od této události.

Pochod smrti Reitzenhain (Pohraniční) – Chomutov – Terezín a vlak smrti v obci Březno

Na jaře 1945 prošel okresem Chomutov jeden z mnoha pochodů smrti, při kterém byli vězni z pobočného tábora Treglitz nuceni putovat z Pohraničního přes Chomutov až do Terezína. Trasa je dodnes lemována hroby a památníky těch, kteří po cestě zemřeli vyčerpáním, byli zastřeleni nebo ubiti. Tragická je i historie tzv. vlaku smrti v obci Březno, kde během několika dní zahynuly stovky vězňů hlady, žízní a následkem spojeneckého náletu. Připomínkou těchto událostí jsou hromadné hroby a pietní místa v obcích regionu.

Poslední let amerických stíhačů Raymonda F. Reutera a Williama R. Preddyho

Na konci druhé světové války se nad územím dnešního Česka odehrávaly dramatické letecké boje. Během jedné z posledních misí 17. dubna 1945 byli nad jižními Čechami sestřeleni dva američtí stíhací piloti – kapitán Raymond F. Reuter a poručík William R. Preddy. Oba padli po střetu s německými proudovými letouny Me-262 a zemřeli nedaleko Boršova nad Vltavou a Záluží. Jejich památku dnes připomínají pomníky na místech dopadu jejich letadel.