Zákon o válečných hrobech slaví 20 let

Zákon o válečných hrobech slaví 20 let

Dnes 20. února uplyne 20 let od schválení zákona číslo 122/2004 Sb., o válečných hrobech a pietních místech a o změně zákona č. 256/2001 Sb., o pohřebnictví a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů.

Česká republika tak patří mezi několik málo zemí, které řeší péči o válečné hroby speciálním zákonem. Jedná se například o Estonsko, Francii, Itálii, Rumunsko, Slovensko nebo Slovinsko. Jiné země, například Spojené státy americké, Spolková republika Německo, Maďarsko, Nizozemsko, Polsko, Ukrajina nebo Velká Británie, řeší péči o hroby padlých výhradně prostřednictvím státních nebo nestátních organizací.

Základním posláním zákona je zajištění péče o válečné hroby. Pro tyto účely vymezuje základní pojmy a stanovuje povinnosti především jejich vlastníkům a orgánům státní správy.

Zákon o válečných hrobech a pietních místech

Dětřichov

Nově opravený pomník obětem první světové války v obci Dětřichov připomíná padlé vojáky z řad českých Němců. Pomník, postavený v roce 1925, prošel v roce 2023 náročnou renovací, která ho zachránila před úplnou zkázou a vrátila mu jeho původní historický vzhled. Celkové náklady na obnovu dosáhly 353 718 Kč.

Plukovník „in memoriam“ Ondřej Šamberger

Právě před 80 lety se stal nezvěstným rotmistr letectva Ondřej Šamberger, který se svým letounem zřítil nad Severním mořem. Do národního boje za osvobození se zapojil krátce po okupaci své vlasti a v hrdinném boji setrval až do své smrti. Jeho jméno připomíná řada pomníků v České republice, ale i v zahraničí.

Zdeněk Bořek-Dohalský

Uplynulo již 80 let od hrdinské smrti Zdeňka Bořka-Dohalského, novináře, člena odboje a důvěrníka Edvarda Beneše. Po okupaci udržoval kontakty mezi exilovou a domácí vládou. V říjnu 1941 ho zatklo gestapo a uvěznilo v Praze na Pankráci. V únoru 1945 byl popraven v Terezíně.