Vzpomínka na válku roku 1866

Vzpomínka na válku roku 1866

Válka roku 1866, někdy také nazývaná jako Prusko-rakouská válka, Německá válka či Sedmitýdenní válka, byla krátkým, ale historicky významným konfliktem, který Prusku otevřel cestu k vytvoření jednotného Německa. Boje probíhaly na území dnešního Německa a v Itálii, ale k rozhodujícímu střetnutí došlo právě na našem území, v bitvě u Hradce Králové dne 3. července 1866. Počtem 436 000 zúčastněných vojáků se jedná o největší vojenské střetnutí na území Čech a Moravy a druhou největší bitvu 19. století po bitvě u Lipska. Pruská armáda v této rozhodující bitvě vyhrála a zajistila si tak vítězství v celém konfliktu. Ztráty v bitvě u Hradce Králové byly obrovské, hlavně na straně poraženého Rakouska se jednalo o 5700 mrtvých, 7500 pohřešovaných, 7500 zraněných a 22000 zajatých vojáků, 6000 koní, téměř 200 děl a přes 600 povozů. Rakouský spojenecký saský armádní sbor ztratil 130 mrtvých, 430 pohřešovaných, 900 raněných, 130 koní. Pruské ztráty činily 2000 mrtvých, asi 300 pohřešovaných a 7000 zraněných vojáků, počet koní klesl téměř o 1000. 

Na místech probíhajících bojů se do současné doby dochovalo mnoho pomníků a válečných hrobů s ostatky, které tvoří ojedinělý ucelený komplex válečných památek. Velkou měrou k tomu přispěl právě  Komitét pro udržování památek z války roku 1866, který od svého vzniku roku 1888 budoval a pečoval o pomníky a válečné hroby z války roku 1866 a činí tak s výjimkou období obou totalit dodnes. 

V nadcházejících měsících pro vás připravíme články o vybraných významných válečných hrobech a památnících z války roku 1866.

Odkaz na stránky sdružující projekty a informace k válce roku 1866:

Portál institucí, spolků, sdružení obcí, jednotlivců a všech se vztahem k válečným událostem roku 1866

https://www.1866.cz/

Kladení věnců za Ministerstvo obrany a Krajské vojenské velitelství Hradec Králové při pietním aktu u Baterie mrtvých

Kladení věnců za Ministerstvo obrany a Krajské vojenské velitelství Hradec Králové při pietním aktu u Baterie mrtvých
Zdroj: facebookový profil Komitét 1866 - Bojiště Hradec Králové

Pan Jiří Náhlovský přebírá plaketu Péče o válečné hroby

Pan Jiří Náhlovský přebírá plaketu Péče o válečné hroby
Zdroj: vlastní

Zástupce ředitele Odboru pro válečné veterány a válečné hroby PhDr. Pavel Kugler Ph.D. předává plaketu panu Náhlovskému

PhDr. Pavel Kugler, Ph.D. předává plaketu panu Náhlovskému
Zdroj: vlastní

Součástí vzpomínkových akcí byla i rekonstrukce bitvy u Hradce Králové. Zde fotka salvy pruského gardového batalionu

Součástí vzpomínkových akcí byla i rekonstrukce  bitvy u Hradce Králové. Zde fotka salvy pruského gardového batalionu
Zdroj: facebookový profil Königgrätz 1866

Salva rakouské pěchoty

Salva rakouské pěchoty
Zdroj: facebookový profil Komitét 1866 - Bojiště Hradec Králové

80. výročí zákřovské tragédie

Dne 18. dubna 1945 byla vesnice Zákřov obklíčena kozáky a gestapem kvůli podezření z podpory odboje. Zatkli 23 místních mužů a chlapců, z nichž 19 po krutých výsleších popravili 20. dubna v Kyjanicích. Jejich těla byla spálena. Tragédie vyšla najevo až po válce. Letos si připomínáme 80 let od této události.

Pochod smrti Reitzenhain (Pohraniční) – Chomutov – Terezín a vlak smrti v obci Březno

Na jaře 1945 prošel okresem Chomutov jeden z mnoha pochodů smrti, při kterém byli vězni z pobočného tábora Treglitz nuceni putovat z Pohraničního přes Chomutov až do Terezína. Trasa je dodnes lemována hroby a památníky těch, kteří po cestě zemřeli vyčerpáním, byli zastřeleni nebo ubiti. Tragická je i historie tzv. vlaku smrti v obci Březno, kde během několika dní zahynuly stovky vězňů hlady, žízní a následkem spojeneckého náletu. Připomínkou těchto událostí jsou hromadné hroby a pietní místa v obcích regionu.

Poslední let amerických stíhačů Raymonda F. Reutera a Williama R. Preddyho

Na konci druhé světové války se nad územím dnešního Česka odehrávaly dramatické letecké boje. Během jedné z posledních misí 17. dubna 1945 byli nad jižními Čechami sestřeleni dva američtí stíhací piloti – kapitán Raymond F. Reuter a poručík William R. Preddy. Oba padli po střetu s německými proudovými letouny Me-262 a zemřeli nedaleko Boršova nad Vltavou a Záluží. Jejich památku dnes připomínají pomníky na místech dopadu jejich letadel.