Suchomasty

Zdroj: CEVH

Suchomasty

U Masarykovy základní školy ve středočeské obci Suchomasty na Berounsku se nachází pomník věnovaný vzpomínce na místní občany, oběti I. a II. světové války. Jde o jednoduchý, vysoký pomník ve tvaru jehlanu, vztyčený v roce 1928. Sestává ze čtyř kvádrů, z nichž nejvýše umístěný kvádr nese vyobrazený motiv lípy. 

Na pomníku se dále nachází dvě nápisové desky. Bronzová deska obsahuje text „Všem věrným Čechům: v pravdě a svornosti síla, pravdou a svobodou národ neumírá...“ a seznam dvaceti občanů padlých za první světové války. Opaxitová deska umístěná  na pomník po druhé světové válce obsahuje šest jmen obětí tohoto konfliktu.

Na stavu pomníku zapracoval zub času, což bylo nejvíce patrné na jeho okolí, které již neodpovídalo vzhledu pietního místa. Zastupitelstvo obce se proto rozhodlo pomník zrenovovat a upravit i jeho okolí, a tímto činem si připomenout 80. výročí ukončení druhé světové války v roce 2025.

Samotný pomník byl sice v dobrém technickém stavu, jeho povrch byl však znečištěn prachem a biologickým napadením. Nejhůře na tom byl ovšem betonový sokl tvořící základ pomníku, který byl značně zdegradován. Bronzová nápisová deska byla špatně čitelná kvůli vrstvě patiny.

Renovace pomníku a přilehlého okolí proběhla v srpnu a září 2024. Během ní byl pomník kompletně očištěn, zrenovovány obě nápisové desky a obnoveny nápisy. Nejvýznamnější změnou bylo vybudování nového kamenného soklu jako základu pomníku. Velké změny doznalo okolí pomníku. Z důvodu zpřístupnění pomníku z ulice, kdy byl do té doby nepřístupný za plotem v areálu školy, došlo k demontování tohoto plotu a nahrazení plotem novým, který oddělil prostor s pomníkem od školního areálu. Dále byla vybudována nová přístupová cestička, opatřená po stranách dvěma lavičkami, vysazeny květiny a živý plot, vztyčen vlajkový stožár a instalována lampa s LED osvětlením.

Celkové náklady na renovaci pomníku činily 300 891, 20 Kč, přičemž Ministerstvo obrany ČR na ní přispělo částkou 207 405 Kč z dotačního programu ISPROFIN č. 107 290 „Zachování a obnova historických hodnot I“.

Jiří Řezníček

Číslo válečného hrobu: CZE2102-3010

 

Odkaz na pomník v Evidenci válečných hrobů zde:

https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=CZE2102-3010

 

Summary:

A monument commemorating local citizens who perished in both World Wars stands near Masaryk Elementary School in Suchomasty, Central Bohemia. Erected in 1928, this tall, pyramid-shaped structure features two inscription plaques. Due to aging and environmental wear, the municipality decided to renovate the monument and its surroundings in 2024, marking the 80th anniversary of WWII’s end. The project, supported by the Czech Ministry of Defence, included a new stone base, pathway, benches, greenery, and lighting.

 

Pohled na pomník před renovací.

Pohled na pomník před renovací.
Zdroj: CEVH

Pohled na pomník během renovace.

Pohled na pomník během renovace.
Foto: Berounský deník

Pohled na pomník po renovaci.

Pohled na pomník po renovaci.
Zdroj: CEVH

Pohled na pomník po renovaci.

Pohled na pomník po renovaci.
Zdroj: CEVH

Detailní pohled na nápisové tabulky na pomníku po renovaci.

Detailní pohled na nápisové tabulky na pomníku po renovaci.
Zdroj: CEVH

Osvobození Bratislavy a Liptovského Mikuláše

Probíhající boje Bratislavsko-brněnské operace dosáhly Bratislavy 2. dubna 1945. Slovenská vláda uprchla. Sovětská 7. gardová armáda prolomila obranu města a 4. dubna obsadila centrum. Vývoj na tomto úseku fronty donutil Němce a jejich spojence k ústupu rovněž v Liptovském Mikuláši, který byl rovněž osvobozen 4. dubna 1945. V letech 1957–1960 byl v Bratislavě vybudován památník Slavín, kde je pochováno 6845 sovětských vojáků, kteří se účastnili bojů o přístupy k městu nebo v samotném městě.

Vypálení Juříčkova mlýna v Leskovci

Nedaleko centra obce Leskovec se nachází torzo Juříčkova mlýna, které připomíná tragické události z dubna 1945. Mlýn sloužil jako úkryt partyzánů 1. československé partyzánské brigády Jana Žižky a byl důležitým centrem odboje. Po vyzrazení úkrytu gestapu obklíčily mlýn jednotky SS. Rodina Juříčkových byla krutě mučena a zavražděna, stejně jako tři partyzáni. Mlýn byl vypálen a mrtvá těla vhozena do plamenů. Tragédii dnes připomíná pamětní místo s dochovanými částmi mlýna, bunkrem a pamětní deskou. Každoročně se zde koná pietní akt k uctění památky obětí.

Generálové Golian a Viest

Ján Golian a Rudolf Viest jako českoslovenští důstojníci a velitelé Slovenského národního povstání se ctí obstáli. Bohužel jejich situace byla značně složitá i kvůli selhání generála Augusta Malára, s nímž se však paradoxně opět sešli při čekání na popravu.