Revitalizace památníku padlých z 1. a 2. světové války v Rovensku pod Troskami

Pohled na zrenovovaný památník obětem 2. světové války v Rovensku pod Troskami

U gotického kostela sv. Václava v Rovensku pod Troskami se nalézají dva památníky připomínající padlé z 1. a 2. světové války. Prvním je památník obětem 1. a 2. světové války stylizovaný jako socha unaveného poutníka u cíle své cesty. Socha je zhotovena z podhorského pískovce technikou sekání a je umístěna na podstavci, na kterém je osazena měděná pamětní deska se jmény padlých. Druhým pomníkem je velký památník obětem 2. světové války zapuštěný ve svahu s pochozí plochou. Čelní stěna je osazena velkou měděnou pamětní deskou se jmény obětí a menšími deskami s letopočty 1939 a 1945.

Oba památníky pochází z různých období, ale jsou logicky propojeny. Jsou umístěny na turisty velice navštěvovaném místě u hlavní silnice procházející městem, na příjezdu k historické zvonici u kostela. Jelikož se nacházely v neutěšeném technickém stavu, byly zašpiněny prachovými depozity, napadeny lišejníkem nebo chyběla jedna z desek s letopočtem, čímž degradovaly celý prostor před kostelem, přistoupil vlastník pomníků, obec Rovensko pod Troskami, k revitalizaci s cílem navrátit památníkům důstojný vzhled hodný pietního místa.

Vlastní práce provedla firma Petr Verich z Prahy. U prvního pomníku, pískovcové sochy, byl odstraněn živý plot, provedeno zpevnění kamene a jeho umytí parou a čistící pastou. Dále byly doplněny chybějící tvary umělým kamenem a obnoveno spárování. Rovněž byla vybudována nová přístupová cestička. Na závěr byl pomník ošetřen proti působení vody. Druhý pomník doznal zřetelných změn, které vedly k výraznější přeměně tohoto původně dožilého betonového památníku, čímž se zkvalitnila jeho architektonická koncepce ve vztahu k těsné blízkosti gotického kostela. Jeho čelní stěny i pochozí plocha, včetně schodů, byly kompletně obloženy nebo nahrazeny sekanými pískovcovými deskami. Rovněž došlo k zrenovování měděných desek a byla vyhotovena nová, chybějící. Pomník byl dále osazen novými prvky, a to dvěma kovovými sochami holubic.

Celkové náklady činily 951 670 Kč, přičemž Ministerstvo obrany přispělo částkou 756 496 Kč z programu ISPROFIN - Zachování a obnova historických hodnot I.

Jiří Řezníček

Odkaz na lokalitu s pomníky v Evidenci válečných hrobů zde:
https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-lokality?id=49780af8-52ef-4db2-8311-33355dc2be3c

Summary

The article details the renovation of two war memorials located at the Gothic Church of St. Wenceslas in Rovensko pod Troskami. These memorials, commemorating the fallen from both World Wars, had deteriorated over time. The text describes the restoration efforts, which included cleaning, stone reinforcement, and replacement of missing elements. The renovations, funded in part by the Ministry of Defense, aimed to restore the dignity and historical significance of these memorial sites.

Pohled na původní vzhled dožilého betonového památníku obětem 2. světové války zapuštěného ve svahu. Za památníkem stojí druhý památník připomínající padlé z 1. a 2. světové války.

Pohled na původní vzhled dožilého betonového památníku obětem 2. světové války zapuštěného ve svahu. Za památníkem stojí druhý památník připomínající padlé z 1. a 2. světové války.
Zdroj: CEVH

Pohled na zrenovovaný památník obětem 2. světové války v Rovensku pod Troskami.

Pohled na zrenovovaný památník obětem 2. světové války v Rovensku pod Troskami.
Zdroj: CEVH

Pohled na zrenovovaný památník obětem 1. a 2. světové války, včetně nové cestičky.

Pohled na zrenovovaný památník obětem 1. a 2. světové války, včetně nové cestičky.
Zdroj: CEVH

80. výročí zákřovské tragédie

Dne 18. dubna 1945 byla vesnice Zákřov obklíčena kozáky a gestapem kvůli podezření z podpory odboje. Zatkli 23 místních mužů a chlapců, z nichž 19 po krutých výsleších popravili 20. dubna v Kyjanicích. Jejich těla byla spálena. Tragédie vyšla najevo až po válce. Letos si připomínáme 80 let od této události.

Pochod smrti Reitzenhain (Pohraniční) – Chomutov – Terezín a vlak smrti v obci Březno

Na jaře 1945 prošel okresem Chomutov jeden z mnoha pochodů smrti, při kterém byli vězni z pobočného tábora Treglitz nuceni putovat z Pohraničního přes Chomutov až do Terezína. Trasa je dodnes lemována hroby a památníky těch, kteří po cestě zemřeli vyčerpáním, byli zastřeleni nebo ubiti. Tragická je i historie tzv. vlaku smrti v obci Březno, kde během několika dní zahynuly stovky vězňů hlady, žízní a následkem spojeneckého náletu. Připomínkou těchto událostí jsou hromadné hroby a pietní místa v obcích regionu.

Poslední let amerických stíhačů Raymonda F. Reutera a Williama R. Preddyho

Na konci druhé světové války se nad územím dnešního Česka odehrávaly dramatické letecké boje. Během jedné z posledních misí 17. dubna 1945 byli nad jižními Čechami sestřeleni dva američtí stíhací piloti – kapitán Raymond F. Reuter a poručík William R. Preddy. Oba padli po střetu s německými proudovými letouny Me-262 a zemřeli nedaleko Boršova nad Vltavou a Záluží. Jejich památku dnes připomínají pomníky na místech dopadu jejich letadel.