Renovace pomníků v Rudimově

Renovace pomníků v Rudimově

Renovace pomníků v Rudimově

V malé obci Rudimov, ležící uprostřed Bílých Karpat nedaleko Luhačovic, se nacházejí dva pomníky zapsané v Centrální evidenci válečných hrobů (CEVH). Prvním z nich je pomník věnovaný místním občanům, obětem první světové války. Jedná se o uměle vytvořenou skalku pyramidového tvaru z různě velkých, kamenicky neopracovaných pískovcových bloků, na níž je umístěno figurální sousoší znázorňující ženu s umírajícím vojákem, vytesané z jemnozrnného pískovce. Druhý pomník je věnován padlým rumunským a sovětským vojákům, kteří zahynuli při dělostřeleckém útoku poblíž obce za druhé světové války. Tento pomník je zhotoven ze zděného soklu s betonovou zákrytovou deskou na obdélném půdorysu. Na soklu je usazen kamenicky neopracovaný blok pískovce, na jehož čelní straně se nachází reliéfní pěticípá hvězda.

Zmíněné pomníky byly v dobrém stavu, přesto se jejich vlastník, obec Rudimov, rozhodl pro preventivní údržbu, aby předešel jejich větší degradaci. Nejvýznamnější poškození obou pomníků představovaly biologické povlaky řas, mechů a lišejníků a dále silikátové krusty na povrchu sousoší i skalky. Tyto povlaky se vyskytovaly zpravidla na místech exponovaných povětrnostním a atmosférickým vlivům. V tzv. dešťových stínech byl povrch pískovce bez známek tohoto poškození. V menší míře se na pomnících nacházely zbytky degradovaných tmelů z předchozích oprav, lokální ztráty pískovce způsobené odplavením méně stabilních částic, místy degradované spáry a nečitelné tesané nápisy v důsledku lokálních ztrát původního postříbření.

Renovace obou pomníků proběhla v 2023. Pomníky byly očištěny od biologických povlaků, silikátových krust a degradovaných tmelů. Následně byla provedena plastická retuš defektů, obnoveny spáry pomocí minerální malty a obnoveno postříbření. Na závěr byly oba pomníky ošetřeny biocidním přípravkem a hydrofobizačním nátěrem jako prevence proti dalšímu poškození.

Celkové náklady na renovaci obou pomníků činily 64 464 Kč, z čehož zaplatilo Ministerstvo obrany ČR 51 571 Kč z dotačního programu ISPROFIN č. 107 290 „Zachování a obnova historických hodnot I“.

Jiří Řezníček

Odkaz na pomníky v Centrální evidenci válečných hrobů zde: 

https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=CZE7204-767

https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=CZE7204-774

 

Summary:

In the village of Rudimov, located in the White Carpathians near Luhačovice, two war memorials are registered in the Central War Graves Registry. One honors WWI local victims; the other commemorates Romanian and Soviet soldiers who died in WWII. In 2023, both monuments underwent preventive restoration, including cleaning, repairs, and protective treatments. The project cost CZK 64,464, with CZK 51,571 funded by the Czech Ministry of Defence.

Pomník věnovaný obětem první světové války v Rudimově před renovací.

Pomník věnovaný obětem první světové války v Rudimově před renovací.
Zdroj: CEVH

Pomník věnovaný obětem první světové války v Rudimově po renovaci.

Pomník věnovaný obětem první světové války v Rudimově po renovaci.
Zdroj: CEVH

Detailní pohled na renovovanou skalku pomníku obětem první světové války.

Detailní pohled na renovovanou skalku pomníku obětem první světové války.
Zdroj: CEVH

Pomník věnovaný padlým rumunským a sovětským vojákům před renovací.

Pomník věnovaný padlým rumunským a sovětským vojákům před renovací.
Zdroj: CEVH

Pomník věnovaný padlým rumunským a sovětským vojákům po renovaci.

Pomník věnovaný padlým rumunským a sovětským vojákům po renovaci.
Zdroj: CEVH

Bitva u Slivice

V květnu 1945 proběhla u Slivice na Příbramsku poslední bitva druhé světové války na území Československa. Německé jednotky se zde pokusily prorazit do amerického zajetí, ale byly obklíčeny. V bojích padli partyzáni i vojáci Rudé armády. K definitivní kapitulaci došlo 12. května. Bitva symbolizuje poslední odpor nacistických sil v Evropě.

Osvobození Pardubic a Hradce Králové

Osvobození Pardubic a Hradce Králové bylo poznamenáno zejména snahou německých posádek ustoupit na západ a složit zbraně do rukou amerických vojáků. Moc ve městech tak byla postupně předávána do rukou odbojářů. Ani přes probíhající jednání s okupanty se konec války neobešel bez obětí.

Kapitulace pevnosti Dunkerque

Během sedmiměsíčního obléhání francouzského přístavu Dunkerque prokázala Československá samostatná obrněná brigáda své hrdinství. Nebyl to lehký úkol. Bojové potyčky s nepřítelem trvaly až do kapitulace německé posádky. Ještě 8. května 1945 zde padl čs. vojín Karel Pokorný. Právě před 80 lety v 9.15 hod. podepsal německý velitel pevnosti viceadmirál Frisius na spojeneckém velitelství v zámku ve Wormhoutu bezpodmínečnou kapitulaci německé posádky.