Rekognoskace válečných hrobů v Rumunsku – část 2.
Druhá polovina cesty začala v Medgidii u mauzolea I. srbské dobrovolnické divize, v jehož těsné blízkosti byl v listopadu roku 2019 odhalen památník věnovaný 16 československým dobrovolcům. Ti padli v průběhu bojů o Dobrodžu v září a v říjnu roku 1916.
Následoval přesun do Bukurešti jako hlavního cíle naší cesty. V roce 2015 byla podepsána mezivládní dohoda k péči o válečné hroby mezi Českou republikou a Rumunskem. Podle této dohody je naším smluvním partnerem na rumunské straně Národní úřad pro památku hrdinů (ONCE), se kterým jsme jednali o naplňování dohody. Jednání se zástupci ONCE proběhlo za účasti velvyslance ČR v Rumunsku. Došlo k vzájemné výměně archivních dokumentů, zpřesnění některých pohřebišť, která jsme již navštívili a byli domluveny principy vzájemné spolupráce. Rumunská strana přikládá velkou důležitost zapojení jejich vojáků na osvobozování Československa na konci II. světové války. Zástupci ONCE se při této příležitosti budou účastnit pietních aktů v Brně a okolí.
V Bukurešti jsme navštívili vojenský hřbitov Pro Patria, kde jsou uloženy ostatky rakousko-uherských, rumunských a německých vojáků z I. a II. světové války. Podle našich archivních dokumentů zde odpočívá až 40 mužů z českých zemí a ze Slovenska, kteří zde zemřeli během okupace Bukurešti v letech 1917–1918. Podařilo se nám najít hrob Leopolda Kučery ze Byšic u Mělníka, kteří zemřel v polní nemocnici číslo 803. Zbylá jména budeme v následujících měsících ověřovat.
Databáze padlých I. světové války Vojenského ústředního archivu udává jako jedno z míst nejvyššího počtu zemřelých Čechů a Slováků na území dnešního Rumunska město Arad. Máme záznamy o pochování 101 mužů, kteří zemřeli v zápolí v Uhersku. Měli být pochovávání na hřbitově Micalaca. Toto pohřebiště v současné době ztratilo původní rozdělení a nacházejí se na něm takřka výlučně moderní hroby. Naší partneři z úřadu ONCE nás informovali, že by měli být připomenuti na hřbitově Eternitatea. Zamětnanci tohoto hřbitova nás ale po krátké prohlídce odkázali na hřbitov Pomenirea. Třetí navštívený aradský hřbitov má sice vyznačená 2 vojenská oddělení, ale ani na jedno nejsou připomenuti rakousko-uherští vojáci z místní posádky.
Naše putování jsme zakončili v maďarském Segedínu, kde jsme navštívili vzorně udržovaný památník věnovaný zemřelým rakousko-uherským vojákům, kteří byli pohřbeni na místním hřbitově Belvárosi. Na obou stěnách pomníku se jmény zemřelých jsou také uvedena jména našich vojáků. Podle databáze padlých jde o 109 mužů. Stejně jako v případě Bukurešti je budeme v následujících měsících konkretizovat. Na nedalekém pohřebišti II. světové války se má dle pomníku nacházet 7 Čechů a Slováků. Jejich jména budeme zjišťovat v rámci archivního výzkumu a ve spolupráci s maďarskými partnery.
Cestu považujeme za důležitou jak z hlediska rekognoskace pohřebišť v Rumunsku, tak také z osobního kontaktu s rumunskou partnerskou organizací, ke kterému došlo poprvé od podepsání mezivládní dohody. Shromážděný materiál nám umožní doplnit evidencí válečných hrobů na území současného Rumunska.
Pavel Kugler
Pomník padlým československým dobrovolcům v 1. srbské dobrovolnické divizi v Medgidii: https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=ROU-38284
Hřbitov Pro Patria v bukurešti nově nese první záznam. Další budou určitě následovat: https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=ROU-58283
Hřbitov v Aradu: https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=ROU-58216
Pomník v Szegedu obsahuje přes 100 jmen Čechů a Slováků, kteří ve městě zemřeli a byli pochováni v průběhu 1. světové války: https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=HUN-58284
Summary:
The second part of the journey began in Medgidia at the mausoleum of the First Serbian Volunteer Division, near which a memorial to 16 fallen Czechoslovak volunteers of this division was unveiled in 2019. The main destination was Bucharest, where talks were held with the National Office for the Cult of Heroes (ONCE) regarding the 2015 intergovernmental agreement on war graves. A military cemetery "Pro Patria" was visited, where up to 40 Czechs and Slovaks are believed to be buried. Further verification of names is ongoing. In Arad, efforts focused on identifying burial sites of 101 men, with confusion around their exact locations. The final stop was Szeged, Hungary, where a well-maintained memorial honours Austro-Hungarian soldiers, including 109 Czechs and Slovaks. The trip strengthened cooperation with Romanian partners and provided vital data to expand the registry of war graves in Romania.