Průvodce zákonem - Válečné hroby

Titulka

Průvodce zákonem - Válečné hroby

Za několik málo dní si připomeneme již dvacetileté výročí schválení zákona č. 122/2004 Sb., o válečných hrobech a pietních místech.

Dvacet let je dostatečně dlouhá doba na shrnutí zkušeností s aplikací tohoto zákona v praxi.  Zároveň je to i příležitost pro jejich zpracování do tištěného formátu – průvodce Válečné hroby, který nemůže mít menší ambice než se stát dobrým rádcem při řešení praktických otázek péče o válečné hroby. 

Spektrum právnických a fyzických osob, které mají k válečným hrobům nějaké povinnosti je velmi široký. Podle evidence válečných hrobů se válečný hrob s lidskými ostatky  nebo válečný hrob – pietní místo nachází v téměř pěti tisících obcích. Rovněž struktura vlastníků válečných hrobů je velmi pestrá. Jsou jimi obce a města, kraje, fyzické osoby, církve, spolky a podobně. K tomu je potřeba přičíst i orgány státní správy na městských a krajských úřadech.

Průvodce jsme srozumitelně zpracovali do dvou částí tak, aby každému uživateli poskytl podrobný výklad ustanovení zákona o válečných hrobech a souvisejících pojmů a v neposlední řadě nabídl návrh řešení nejčastějších situací a problémů, na které lze při aplikaci zákona o válečných hrobech narazit.

První část s příznačným názvem Průvodce zákonem využijí zejména orgány státní správy. Tato část obsahuje podrobný výklad jednotlivých paragrafů zákona. Druhá část s názvem Zásady péče a výklad základních pojmů se svou strukturou zaměřuje více na vlastníky válečných hrobů.

Průvodce budeme nejdříve distribuovat orgánům státní správy a posléze i zájemcům prostřednictvím Odboru pro válečné veterány a válečné hroby Ministerstva obrany ČR

80. výročí zákřovské tragédie

Dne 18. dubna 1945 byla vesnice Zákřov obklíčena kozáky a gestapem kvůli podezření z podpory odboje. Zatkli 23 místních mužů a chlapců, z nichž 19 po krutých výsleších popravili 20. dubna v Kyjanicích. Jejich těla byla spálena. Tragédie vyšla najevo až po válce. Letos si připomínáme 80 let od této události.

Pochod smrti Reitzenhain (Pohraniční) – Chomutov – Terezín a vlak smrti v obci Březno

Na jaře 1945 prošel okresem Chomutov jeden z mnoha pochodů smrti, při kterém byli vězni z pobočného tábora Treglitz nuceni putovat z Pohraničního přes Chomutov až do Terezína. Trasa je dodnes lemována hroby a památníky těch, kteří po cestě zemřeli vyčerpáním, byli zastřeleni nebo ubiti. Tragická je i historie tzv. vlaku smrti v obci Březno, kde během několika dní zahynuly stovky vězňů hlady, žízní a následkem spojeneckého náletu. Připomínkou těchto událostí jsou hromadné hroby a pietní místa v obcích regionu.

Poslední let amerických stíhačů Raymonda F. Reutera a Williama R. Preddyho

Na konci druhé světové války se nad územím dnešního Česka odehrávaly dramatické letecké boje. Během jedné z posledních misí 17. dubna 1945 byli nad jižními Čechami sestřeleni dva američtí stíhací piloti – kapitán Raymond F. Reuter a poručík William R. Preddy. Oba padli po střetu s německými proudovými letouny Me-262 a zemřeli nedaleko Boršova nad Vltavou a Záluží. Jejich památku dnes připomínají pomníky na místech dopadu jejich letadel.