Průvodce zákonem - Válečné hroby

Titulka

Průvodce zákonem - Válečné hroby

Za několik málo dní si připomeneme již dvacetileté výročí schválení zákona č. 122/2004 Sb., o válečných hrobech a pietních místech.

Dvacet let je dostatečně dlouhá doba na shrnutí zkušeností s aplikací tohoto zákona v praxi.  Zároveň je to i příležitost pro jejich zpracování do tištěného formátu – průvodce Válečné hroby, který nemůže mít menší ambice než se stát dobrým rádcem při řešení praktických otázek péče o válečné hroby. 

Spektrum právnických a fyzických osob, které mají k válečným hrobům nějaké povinnosti je velmi široký. Podle evidence válečných hrobů se válečný hrob s lidskými ostatky  nebo válečný hrob – pietní místo nachází v téměř pěti tisících obcích. Rovněž struktura vlastníků válečných hrobů je velmi pestrá. Jsou jimi obce a města, kraje, fyzické osoby, církve, spolky a podobně. K tomu je potřeba přičíst i orgány státní správy na městských a krajských úřadech.

Průvodce jsme srozumitelně zpracovali do dvou částí tak, aby každému uživateli poskytl podrobný výklad ustanovení zákona o válečných hrobech a souvisejících pojmů a v neposlední řadě nabídl návrh řešení nejčastějších situací a problémů, na které lze při aplikaci zákona o válečných hrobech narazit.

První část s příznačným názvem Průvodce zákonem využijí zejména orgány státní správy. Tato část obsahuje podrobný výklad jednotlivých paragrafů zákona. Druhá část s názvem Zásady péče a výklad základních pojmů se svou strukturou zaměřuje více na vlastníky válečných hrobů.

Průvodce budeme nejdříve distribuovat orgánům státní správy a posléze i zájemcům prostřednictvím Odboru pro válečné veterány a válečné hroby Ministerstva obrany ČR

Dětřichov

Nově opravený pomník obětem první světové války v obci Dětřichov připomíná padlé vojáky z řad českých Němců. Pomník, postavený v roce 1925, prošel v roce 2023 náročnou renovací, která ho zachránila před úplnou zkázou a vrátila mu jeho původní historický vzhled. Celkové náklady na obnovu dosáhly 353 718 Kč.

Plukovník „in memoriam“ Ondřej Šamberger

Právě před 80 lety se stal nezvěstným rotmistr letectva Ondřej Šamberger, který se svým letounem zřítil nad Severním mořem. Do národního boje za osvobození se zapojil krátce po okupaci své vlasti a v hrdinném boji setrval až do své smrti. Jeho jméno připomíná řada pomníků v České republice, ale i v zahraničí.

Zdeněk Bořek-Dohalský

Uplynulo již 80 let od hrdinské smrti Zdeňka Bořka-Dohalského, novináře, člena odboje a důvěrníka Edvarda Beneše. Po okupaci udržoval kontakty mezi exilovou a domácí vládou. V říjnu 1941 ho zatklo gestapo a uvěznilo v Praze na Pankráci. V únoru 1945 byl popraven v Terezíně.