Pomníky v obci Vranov u Brna

Pomníky v obci Vranov u Brna

V obci Vranov u Brna se nacházejí dva kamenné pomníky zhotovené ze slepence, který se těžil v blízkém Babím lomu. První pomník se nalézá před Obecním úřadem. Pomník z kamenných bloků obsahuje ve svém středu černou žulovou pamětní desku věnovanou památce 15 padlých v první světové válce. Druhý pomník z monolitických kamenů se nachází v parku před hřbitovem a připomíná památku padlých ve druhé světové válce. 

První deska uvádí jména devíti místních občanů a  druhá deska zmiňuje jednoho neznámého kapitána Rudé armády, který na místě pomníku zahynul při osvobozování Vranova.

V roce 2022 obce Vranov nechala oba pomníky zrestaurovat. Původní pamětní desky - umístěné na pomníku u hřbitova v podobě kovových odlitků - nahradila žulovými deskami. 

Díky nově zjištěným skutečnostem o identitě neznámého kapitána nová deska nyní nese text: „Na tomto místě zahynul při osvobozování Vranova 9. května 1945 nadporučík Rudé armády Georgij Dmitrievič Los z Bílé Cerkve na Ukrajině ve věku 29 let“.

Ministerstvo obrany se na restaurování obou pomníků podílelo finanční dotací ve výši 186 824 Kč. 

https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=CZE6216-28556

https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=CZE6216-28557

Pomníky v obci Vranov u Brna

Bitva na Vítkově 1420

Křížová výprava proti husitům vyhlášená papežem Martinem V. vyvrcholila v červenci 1420 bitvou na Vítkově. Král Zikmund se pokusil obklíčit Prahu a ovládnout zásobovací cesty, klíčové tak bylo dobytí vrchu Vítkova. Opevnění bránil Jan Žižka s hrstkou bojovníků. Díky statečnému odporu a včasné posile husité útok odrazili. Bitva znamenala významné vítězství a oslabila sílu křižáků. Připomíná ji pamětní deska a jezdecká socha Jana Žižky na Vítkově.

Památník padlým československým letcům ve druhé světové válce 1939-1945

Za nedlouho si připomeneme 85. výročí bitvy o Británii. Jeden z pietních aktů se uskuteční také u památníku v pražské Bubenči, naproti budově Ministerstva obrany ČR na náměstí Svobody. Po sametové revoluci a pádu komunistického režimu se postupně začalo připomínat i hrdinství a obětavost československých vojáků, kteří bojovali na západní frontě v řadách britské armády. Jednou z těchto připomínek je i památník v Bubenči, jehož autorem je světově uznávaný sochař Franta Bělský.

Oprava pomníků z války 1866 na hřbitově v Nedělišti

Na hřbitově u kostela v Nedělištích se nacházejí tři válečné hroby z bitvy u Hradce Králové (1866), dlouhodobě ohrožené biologickým i mechanickým poškozením. Díky iniciativě farnosti, Komitétu 1866 a podpoře Ministerstva obrany ČR proběhla v roce 2023 jejich odborná obnova. Restaurovány byly pomníky poručíka Zichyho, plukovníka Görtze a majora Eislera.