Pomníky v obci Jeřmanice

Pomníky v obci Jeřmanice

Obec Jeřmanice se nachází nedaleko Liberce a její historie sahá až do roku 1543, kdy panstvo zdejších pozemků, statků a obcí ze Svijan, Dubu a Frýdštejna najalo lokátora z Německa jménem Herman, aby vybral místo k vybudování nové vsi. Herman zvolil malé údolí mezi Hodkovicemi a Rychnovem, kde se vléval malý potok do říčky Mohelky.

Na území obce nalezneme tři pomníky. Pomník ve formě nepravidelného žulového kamene, věnovaný památce padlých v první světové válce, se nachází na hraně svahu nad komunikací u kostela. Původně zanedbaný pomník s nečitelným nápisem byl opraven v letech 2017 až 2018 za finančního přispění Svazu Němců a celková výše nákladů dosáhla téměř 53 000 Kč.

Ostatní dva pomníky byly opraveny v roce 2019. Pomník věnovaný padlým vojákům z prusko-rakouské války, který má pravděpodobně přímou vazbu na padlé ze srážky známé jako bitva u dlouhého Mostu (sousední obec), se nachází u křižovatky silnic Na odbočce a Rádelská. Pomník ve tvaru žulového kříže připomíná památku vojáků pocházejících z obce Jeřmanice padlých v první světové válce.

Oba pomníky byly v důsledku nepříznivých povětrnostních podmínek ve velmi špatném stavu. Kvůli nestabilnímu podloží se nakláněly, jejich povrch byl značně degradován a zarostlý mikrovegetací. Písmo na nich bylo nečitelné a celkově působily nedůstojným dojmem.

Obec se rozhodla provést renovaci obou pomníků a využít k tomuto účelu dotační program Ministerstva obrany. V lednu roku 2021 si podala příslušnou žádost.

Rekonstrukce vyžadovala značné finanční prostředky, neboť pomník z prusko-rakouské války musel být doplněn o chybějící části a bylo nutné zrekonstruovat přístupové schodiště. U památníku z první světové války byla zapotřebí výměna základové patky. Oba památníky byly důkladně očištěny a restaurovány včetně obnovy písma a závěrečné konzervace.

Celkové náklady na rekonstrukci obou pomníků byly původně odhadnuty na 215 409 Kč, avšak skutečné náklady činily 228 611 Kč. Ministerstvo obrany přispělo na realizaci této renovace finanční dotací ve výši 172 327 Kč.

 

Pomník věnovaný památce padlým vojákům z prusko-rakouské války v roce 1866 najdete na tomto odkazu:

https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=CZE5105-8156

 

Klepnutím sem se díky naší Evidenci válečných hrobů přenesete k památníku padlým z první světové války v obci Jeřmanice:

https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=CZE5105-8158

Pomník věnovaný padlým vojákům z prusko-rakouské války před opravou

Pomník věnovaný padlým vojákům z prusko-rakouské války před opravou
Zdroj: CEVH

Pomník věnovaný památce padlých v první světové válce před opravou

Pomník věnovaný památce padlých v první světové válce před opravou
Zdroj: CEVH

Třetí pomník ve formě nepravidelného žulového kamene, věnovaný památce padlých v první světové válce

Třetí pomník ve formě nepravidelného žulového kamene, věnovaný památce padlých v první světové válce
Zdroj: CEVH

Zrenovovaný pomník věnovaný padlým vojákům z prusko-rakouské války

Zrenovovaný pomník věnovaný padlým vojákům z prusko-rakouské války
Zdroj: CEVH

Opravený pomník na hřišti, který připomíná památku padlých ve Velké válce

Opravený pomník na hřišti, který připomíná památku padlých ve Velké válce
Zdroj: CEVH

80. výročí zákřovské tragédie

Dne 18. dubna 1945 byla vesnice Zákřov obklíčena kozáky a gestapem kvůli podezření z podpory odboje. Zatkli 23 místních mužů a chlapců, z nichž 19 po krutých výsleších popravili 20. dubna v Kyjanicích. Jejich těla byla spálena. Tragédie vyšla najevo až po válce. Letos si připomínáme 80 let od této události.

Pochod smrti Reitzenhain (Pohraniční) – Chomutov – Terezín a vlak smrti v obci Březno

Na jaře 1945 prošel okresem Chomutov jeden z mnoha pochodů smrti, při kterém byli vězni z pobočného tábora Treglitz nuceni putovat z Pohraničního přes Chomutov až do Terezína. Trasa je dodnes lemována hroby a památníky těch, kteří po cestě zemřeli vyčerpáním, byli zastřeleni nebo ubiti. Tragická je i historie tzv. vlaku smrti v obci Březno, kde během několika dní zahynuly stovky vězňů hlady, žízní a následkem spojeneckého náletu. Připomínkou těchto událostí jsou hromadné hroby a pietní místa v obcích regionu.

Poslední let amerických stíhačů Raymonda F. Reutera a Williama R. Preddyho

Na konci druhé světové války se nad územím dnešního Česka odehrávaly dramatické letecké boje. Během jedné z posledních misí 17. dubna 1945 byli nad jižními Čechami sestřeleni dva američtí stíhací piloti – kapitán Raymond F. Reuter a poručík William R. Preddy. Oba padli po střetu s německými proudovými letouny Me-262 a zemřeli nedaleko Boršova nad Vltavou a Záluží. Jejich památku dnes připomínají pomníky na místech dopadu jejich letadel.