Pomník ve Zděchově

Pomník ve Zděchově

Obec Zděchov je jednou z nejvýše položených obcí na Valašsku. Nachází se na východě Moravy poblíž slovenské hranice a rozkládá se rovnoměrně po úbočích celého údolí podél místního potoka Zděchovka.

Kamenný pomník, který zhotovil akademický sochař Alois Polívka z Holešova, slavnostně odhalili dne 16. července 1933 u základní školy k uctění památky 27 občanů padlých v první světové válce. Dne 9. května 1960 na pomník přibyla pamětní deska připomínající jmenovitě 5 obětí druhé světové války. V roce 1974 pomník přemístili od školy na stávající místo u hlavní silnice. 

Postupem času pomník zarůstal vegetací a pískovec, ze kterého byl pomník zhotoven, byl vlivem eroze narušen, povrchově degradován a písmo na pomníku bylo již špatně čitelné. Úprava pietního místa proběhla ve dvou krocích. Revitalizaci okolí pomníku provedla obec Zděchov v roce 2021, kdy vysadila novou zeleň a plochu před pomníkem vydláždila. V tomto roce obec podala Ministerstvu obrany žádost o poskytnutí dotace na zrestaurování samotného pomníku.

Restaurace pomníku z roku 2022 zahrnula jeho kompletní očištění, odstranění starých nefunkčních tmelů, doplnění chybějících částí, obložení spodního stupně pískovcem, výměnu nápisových desek a závěrečnou konzervaci. 

Celkové náklady na rekonstrukci pomníku se vyšplhaly na částku ve výši 196 746 a Ministerstvo obrany se na její realizaci podílelo finanční dotací ve výši 157 396 Kč.

Pomník si prohlédněte v Evidenci válečných hrobů prostřednictvím tohoto odkazu:

https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=CZE7212-1166

Pomník před opravou

Pomník před opravou
Zdroj: CEVH.

Postupem času pomník zarůstal vegetací a pískovec, ze kterého byl pomník zhotoven, byl vlivem eroze narušen, povrchově degradován a písmo na pomníku bylo již špatně čitelné

Postupem času pomník zarůstal vegetací a pískovec, ze kterého byl pomník zhotoven, byl vlivem eroze narušen, povrchově degradován a písmo na pomníku bylo již špatně čitelné
Zdroj: CEVH.

Obec Zděchov vysadila v okolí pomníku novou zeleň a vydláždila prostor pietního místa

Obed Zděchov vysadila v okolí pomníku novou zeleň a vydláždila prostor pietního místa
Zdroj: CEVH.

Pomník po obnově z roku 2022

Pomník po obnově z roku 2022
Zdroj: CEVH.

80. výročí zákřovské tragédie

Dne 18. dubna 1945 byla vesnice Zákřov obklíčena kozáky a gestapem kvůli podezření z podpory odboje. Zatkli 23 místních mužů a chlapců, z nichž 19 po krutých výsleších popravili 20. dubna v Kyjanicích. Jejich těla byla spálena. Tragédie vyšla najevo až po válce. Letos si připomínáme 80 let od této události.

Pochod smrti Reitzenhain (Pohraniční) – Chomutov – Terezín a vlak smrti v obci Březno

Na jaře 1945 prošel okresem Chomutov jeden z mnoha pochodů smrti, při kterém byli vězni z pobočného tábora Treglitz nuceni putovat z Pohraničního přes Chomutov až do Terezína. Trasa je dodnes lemována hroby a památníky těch, kteří po cestě zemřeli vyčerpáním, byli zastřeleni nebo ubiti. Tragická je i historie tzv. vlaku smrti v obci Březno, kde během několika dní zahynuly stovky vězňů hlady, žízní a následkem spojeneckého náletu. Připomínkou těchto událostí jsou hromadné hroby a pietní místa v obcích regionu.

Poslední let amerických stíhačů Raymonda F. Reutera a Williama R. Preddyho

Na konci druhé světové války se nad územím dnešního Česka odehrávaly dramatické letecké boje. Během jedné z posledních misí 17. dubna 1945 byli nad jižními Čechami sestřeleni dva američtí stíhací piloti – kapitán Raymond F. Reuter a poručík William R. Preddy. Oba padli po střetu s německými proudovými letouny Me-262 a zemřeli nedaleko Boršova nad Vltavou a Záluží. Jejich památku dnes připomínají pomníky na místech dopadu jejich letadel.