Pomník v Loučeni

Pomník v Loučeni

Zavítejte spolu s námi do parku v Loučeni, kde místní pomník připomínající památku padlých z obou světových válečných konfliktů prošel nedávnou renovací. Teď se těší na své návštěvníky s novým leskem a doplněným seznamem obětí. 

Dominantou parku v městyse Loučeň je zajímavý pomník ze žlutého pískovce, postavený na trojúhelníkové základně, s květináčem v každém rohu. Objekt pomníku se dělí na dvě poloviny symbolizující první a druhou světovou válku. Zeď, na níž se nacházejí desky se jmény padlých, ve spodní části sahá jen do poloviny celkové výšky. Nade zdí se jmény obětí světových válek spatříme dva kovové výplety zobrazující ostnatý drát se symbolem dvouhlavého orla pro první světovou válku a polámaného hákového kříže a symbolu SS pro druhou světovou válku. Oba výplety ve středu odděluje sloup, zakončený korunami, a to vavřínovou na straně první a trnovou na straně druhé světové války. Vrchol sloupu zdobí malý státní znak se lvem. Na korunní římse se nacházejí letopočty 1914-1918 a 1938-1945. V pomníku je uložen popel neznámého vězně z Osvětimi. Památník spolu se znakem lva dosahuje výšky téměř pěti metrů a šířky 6 metrů.

Pomník slavnostně odhalený v roce 1945 – dle návrhu architekta Ladislava Kozáka zhotovil J. Pour, kamenoprůmysl Ostroměř a státní průmyslová škole v Hradci Králové. 

V roce 2022 provedl městys Loučeň opravu pomníku, při níž na pomník doplnil chybějící jména obětí, pomník prošel očistou, domodelováním se doplnily chybějící části  a závěrečným biocidním ošetřením.

Celkové náklady na oba válečné hroby se vyšplhaly na částku 280 248 Kč. Ministerstvo obrany se na realizaci oprav podílelo finanční dotací ve výši 220 326 Kč.

Odkaz na pomník v Evidenci válečných hrobů:

https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=CZE2118-3223

Stav pomníku před opravou

Stav pomníku před opravou
Zdroj: CEVH.

Pomník v plném lesku po renovaci

Pomník v plném lesku po renovaci
Zdroj: CEVH.

80. výročí zákřovské tragédie

Dne 18. dubna 1945 byla vesnice Zákřov obklíčena kozáky a gestapem kvůli podezření z podpory odboje. Zatkli 23 místních mužů a chlapců, z nichž 19 po krutých výsleších popravili 20. dubna v Kyjanicích. Jejich těla byla spálena. Tragédie vyšla najevo až po válce. Letos si připomínáme 80 let od této události.

Pochod smrti Reitzenhain (Pohraniční) – Chomutov – Terezín a vlak smrti v obci Březno

Na jaře 1945 prošel okresem Chomutov jeden z mnoha pochodů smrti, při kterém byli vězni z pobočného tábora Treglitz nuceni putovat z Pohraničního přes Chomutov až do Terezína. Trasa je dodnes lemována hroby a památníky těch, kteří po cestě zemřeli vyčerpáním, byli zastřeleni nebo ubiti. Tragická je i historie tzv. vlaku smrti v obci Březno, kde během několika dní zahynuly stovky vězňů hlady, žízní a následkem spojeneckého náletu. Připomínkou těchto událostí jsou hromadné hroby a pietní místa v obcích regionu.

Poslední let amerických stíhačů Raymonda F. Reutera a Williama R. Preddyho

Na konci druhé světové války se nad územím dnešního Česka odehrávaly dramatické letecké boje. Během jedné z posledních misí 17. dubna 1945 byli nad jižními Čechami sestřeleni dva američtí stíhací piloti – kapitán Raymond F. Reuter a poručík William R. Preddy. Oba padli po střetu s německými proudovými letouny Me-262 a zemřeli nedaleko Boršova nad Vltavou a Záluží. Jejich památku dnes připomínají pomníky na místech dopadu jejich letadel.