Pomník rakouského dělostřeleckého pluku č. 6 u Neděliště

Pomník rakouského dělostřeleckého pluku č. 6 u Neděliště
„Z dálky několika set kroků padaly na pruské kolony ráz na ráz granáty a šrapnely; nakonec se vzduch chvěl rozprasky kartáčových střel, nabíjených narychlo z pohotovostní dávky v lafetových truhlících. Pruští střelci se snažili skrytě obejít baterie a odstřelovat obsluhy z porostů i vysokého obilí. Místy se jim podařilo vniknout až mezi kanony. Trpěly tak nejvíce krajní čety, jejichž obsluhy a přípřeže měly velké ztráty. Řídly postavy pohybující se v dýmu kolem kanonů, hluk boje sílil, ale dělostřelba neustávala, baterie nepřerušila boj. Teprve po páté, kdy, již byla oslabená dělostřelecká linie roztržena, rozhodl se Hofbauer k odjezdu. V dosavadním zasazení ztratil od druhé hodiny odpolední devatenáct kanonů a sedm muničních kár“, takto popisuje Josef Fučík v knize „Válka 1866“, jíž je spoluautorem s Pavlem Bělinou, boj rakouské dělostřelecké zálohy podplukovníka Hofbauera mezi obcemi Chlum a Neděliště.
Událost a vzpomínku na množství padlých dělostřelců nám dodnes připomíná mohutný pískovcový kvádrový pomník, zakončený plastikou rakouského dvouhlavého orla z téhož materiálu. Pomník také slouží jako místo posledního odpočinku vojáků pohřbených pod ním. Na rozdíl od známější „baterie mrtvých“ setníka Augusta van der Groebena z Chlumu zůstaly osudy těchto dělostřelců neprávem zapomenuty.
Přitom právě podplukovník Hofbauer tehdy z vlastní iniciativy v pravý čas zasáhl do probíhající bitvy. Vyjel s částí dělostřelecké zálohy, čítající 64 kanonů, na terénní vlnu mezi obcemi Chlum a Neděliště, kde zdrželi postup 2. pruské armády. Konkrétně jejího VI. armádního sboru generála Muciuse, který vpadl do pravého boku rakouského vojska. Jejich zásah tak odvrátil vážnou hrozbu, která by vedla k přehrazení ústupové cesty rakouských oddílů z Chlumu pruskými jednotkami.
Pomník byl vztyčen a slavnostně vysvěcen již následujícího roku po osudné bitvě, 24. srpna 1867, přímo v místě bojů. V důsledku turbulentních dějinných událostí však utrpěl značné poškození. Krátce po vzniku samostatného Československa byla z pomníku odstraněna plastika rakouského orla a postupně došlo i ke zničení kovového oplůtku. V roce 2002 se sice podařilo navrátit na pomník kopii orla, ale již v roce 2008 ji neznámý zloděj při pokusu o krádež poničil, když ulomil část levého křídla a vážně poškodil také horní římsu pomníku.
Značně poškozený pomník se naštěstí podařilo zachránit v roce 2023 díky nákladné renovaci, která byla výsledkem spolupráce mezi majitelem pomníku a přilehlých polností, panem Petrem Černým, a Komitétem pro udržování památek z války roku 1866, spolkem, jenž se dlouhodobě a koncepčně věnuje péči o válečné hroby a pomníky z prusko-rakouské války.
Ve spolupráci s odborným kameníkem Jiřím Soukupem byl vypracován plán na opravu pomníku. Samotná renovace byla z velké části financována Ministerstvem obrany ČR, a to prostřednictvím dotačního programu ISPROFIN č. 107 290 – „Zachování a obnova historických hodnot I“.
Během renovace byl mimo jiné opraven orel, jemuž bylo navráceno ulomené křídlo, zhotoveno kovové oplocení v podobě zjištěné na historických fotografiích, obnoveno písmo a provedena celková očista pomníku. Celkové náklady na renovaci pomníku činily 239 943 Kč, přičemž Ministerstvo obrany ČR na ní přispělo částkou 191 954 Kč.
Jiří Řezníček
Číslo válečného hrobu: CZE5205-3992
Odkaz na pomník v Centrální evidenci válečných hrobů zde: https://evidencevh.mo.gov.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=CZE5205-3992
Summary:
A large sandstone monument near Chlum and Neděliště commemorates the fallen Austrian artillerymen of the 1866 Battle of Königgrätz. Led by Lt. Colonel Hofbauer, their decisive action with 64 cannons delayed the Prussian VI Corps, preventing the encirclement of Austrian forces. The monument, erected in 1867, also serves as their grave. Damaged over time, especially after 1918, it was restored in 2023 thanks to the efforts of the adjacent landowner Petr Černý, the 1866 War Memorial Committee, and funding from the Czech Ministry of Defence. The eagle statue, fencing, and inscriptions were faithfully restored.