Pomník padlých za Francii v zahraničních operacích

Pomník padlých za Francii v zahraničních operacích

Vítejte v zahradě Eugénie-Djendi, jenž se nalézá v parku André-Citroën v Paříži. Pomník padlých za Francii v zahraničních operacích (OPEX) se nachází právě zde. Toto impozantní sousoší spolu se zdí s jmény vojáků navrhl a vytvořil sochař Stéphan Vigny společně se svým týmem. Pomník slavnostně odhalil prezident Emmanuel Macron u příležitosti oslav Dne veteránů 11. listopadu 2019. Toto pietní místo slouží pro vzpomínání na vojáky, kteří obětovali své životy ve službě Francii od roku 1963, symbolizuje jejich statečnost a obětavost a stává se tak nedílnou součástí historie francouzských ozbrojených sil mimo státní hranice.

Od počátku 60. let do konce 80. let minulého století operace francouzských ozbrojených sil v zahraničí charakterizovalo nasazení omezeného počtu vojáků na vymezené období a zpravidla se odehrávaly na africkém kontinentu a v Libanonu. Nicméně příchod 90. let přinesl dramatickou změnu. S pádem Berlínské zdi a rozpadem Sovětského svazu se mapa světové politiky proměnila a s tím i role francouzských ozbrojených sil v mezinárodních konfliktech. Operace v zahraničí – neboli OPEX – se staly rozsáhlejšími a komplexnějšími díky nasazení většího počtu vojáků a dlouhodobějšího trvání, přičemž intervence probíhaly buď na základě národního mandátu nebo jako součást mezinárodních koalic, zahrnující například válku v Perském zálivu, konflikty na území bývalé Jugoslávie či později nasazení v Afghánistánu. Tuto změnu podpořil především proces profesionalizace francouzských ozbrojených sil od roku 1995, což přineslo vznik a ustálení OPEX jako běžné formy zahraniční vojenské intervence.

Pokud vás naše dnešní téma zaujalo, doporučujeme web sérii, kterou naleznete například na kanále YouTube. Odkazy najdete zde: https://www.cheminsdememoire.gouv.fr/fr/webserie-monument-aux-morts-pour-la-france-en-operations-exterieures-opex-la-genese-du-projet

Pomník padlých za Francii v zahraničních operacích

FLIGHT LIEUTENANT VLADIMIR JOSEPH SOPUCK

Dne 1. července 1945 vyhasl život československého rodáka a navigátora RCAF Vladimira J. Sopucka, roz. Sopucha, který se v době druhé světové války zapojil do boje proti nacistům. Jeho stroj havaroval při transatlantickém přeletu a shořel necelých deset kilometrů jihozápadně od kanadského letiště Mont-Joli, když se osádka pokoušela přistát na jeden motor. Jeho pozůstatky byly pohřbeny na hřbitově v kanadském Montrealu. Památku statečného letce připomínají také pietní místa v České republice.

Vznik Československého 4. pěšího pluku na Středním východě

Letos si připomínáme i půlkulatá výročí událostí roku 1940. Jednou takovou je i vznik 4. čs. pěšího pluku na území Palestiny 29. června 1940. Tato jednotka položila základ pozdějšího 11. pěšího praporu proslaveného zejména v bojích o město Tobruk.

Pomník Josefa Součka, prvního padlého Čecha v prusko-rakouské válce roku 1866

Prusko-rakouská válka roku 1866 byla klíčovým konfliktem o nadvládu v Německém spolku. Prusko zvítězilo nad Rakouskem, což vedlo ke vzniku Rakousko-Uherska a sjednocení Německa bez Rakouska. Rozhodující boje proběhly v českých zemích. Prvním padlým Čechem byl vojín Josef Souček, který zahynul při útoku Prusů u Náchoda. Jeho hrob připomíná pomník v Bělovsi, kde je také pohřben.