Pomník padlých za Francii v zahraničních operacích

Pomník padlých za Francii v zahraničních operacích

Vítejte v zahradě Eugénie-Djendi, jenž se nalézá v parku André-Citroën v Paříži. Pomník padlých za Francii v zahraničních operacích (OPEX) se nachází právě zde. Toto impozantní sousoší spolu se zdí s jmény vojáků navrhl a vytvořil sochař Stéphan Vigny společně se svým týmem. Pomník slavnostně odhalil prezident Emmanuel Macron u příležitosti oslav Dne veteránů 11. listopadu 2019. Toto pietní místo slouží pro vzpomínání na vojáky, kteří obětovali své životy ve službě Francii od roku 1963, symbolizuje jejich statečnost a obětavost a stává se tak nedílnou součástí historie francouzských ozbrojených sil mimo státní hranice.

Od počátku 60. let do konce 80. let minulého století operace francouzských ozbrojených sil v zahraničí charakterizovalo nasazení omezeného počtu vojáků na vymezené období a zpravidla se odehrávaly na africkém kontinentu a v Libanonu. Nicméně příchod 90. let přinesl dramatickou změnu. S pádem Berlínské zdi a rozpadem Sovětského svazu se mapa světové politiky proměnila a s tím i role francouzských ozbrojených sil v mezinárodních konfliktech. Operace v zahraničí – neboli OPEX – se staly rozsáhlejšími a komplexnějšími díky nasazení většího počtu vojáků a dlouhodobějšího trvání, přičemž intervence probíhaly buď na základě národního mandátu nebo jako součást mezinárodních koalic, zahrnující například válku v Perském zálivu, konflikty na území bývalé Jugoslávie či později nasazení v Afghánistánu. Tuto změnu podpořil především proces profesionalizace francouzských ozbrojených sil od roku 1995, což přineslo vznik a ustálení OPEX jako běžné formy zahraniční vojenské intervence.

Pokud vás naše dnešní téma zaujalo, doporučujeme web sérii, kterou naleznete například na kanále YouTube. Odkazy najdete zde: https://www.cheminsdememoire.gouv.fr/fr/webserie-monument-aux-morts-pour-la-france-en-operations-exterieures-opex-la-genese-du-projet

Pomník padlých za Francii v zahraničních operacích

80. výročí zákřovské tragédie

Dne 18. dubna 1945 byla vesnice Zákřov obklíčena kozáky a gestapem kvůli podezření z podpory odboje. Zatkli 23 místních mužů a chlapců, z nichž 19 po krutých výsleších popravili 20. dubna v Kyjanicích. Jejich těla byla spálena. Tragédie vyšla najevo až po válce. Letos si připomínáme 80 let od této události.

Pochod smrti Reitzenhain (Pohraniční) – Chomutov – Terezín a vlak smrti v obci Březno

Na jaře 1945 prošel okresem Chomutov jeden z mnoha pochodů smrti, při kterém byli vězni z pobočného tábora Treglitz nuceni putovat z Pohraničního přes Chomutov až do Terezína. Trasa je dodnes lemována hroby a památníky těch, kteří po cestě zemřeli vyčerpáním, byli zastřeleni nebo ubiti. Tragická je i historie tzv. vlaku smrti v obci Březno, kde během několika dní zahynuly stovky vězňů hlady, žízní a následkem spojeneckého náletu. Připomínkou těchto událostí jsou hromadné hroby a pietní místa v obcích regionu.

Poslední let amerických stíhačů Raymonda F. Reutera a Williama R. Preddyho

Na konci druhé světové války se nad územím dnešního Česka odehrávaly dramatické letecké boje. Během jedné z posledních misí 17. dubna 1945 byli nad jižními Čechami sestřeleni dva američtí stíhací piloti – kapitán Raymond F. Reuter a poručík William R. Preddy. Oba padli po střetu s německými proudovými letouny Me-262 a zemřeli nedaleko Boršova nad Vltavou a Záluží. Jejich památku dnes připomínají pomníky na místech dopadu jejich letadel.