Pomník padlých rakouských vojáků bitvy u Zahájí 25. května 1742

freska

Války o rakouské dědictví je souhrnné označení pro války z let 1740 až 1748, které vypukly po smrti římského císaře Karla VI., když Bavorsko a Sasko odmítly uznat Pragmatickou sankci a nástupnictví Marie Terezie v Habsburské monarchii a pruský král Fridrich II. vznesl územní nároky na Slezsko. Zpočátku bylo předmětem sporů také nástupnictví na císařském trůnu, o který usilovali bavorský Karel Albrecht a František Štěpán, manžel Marie Terezie. Války se rozrostly v mnohostranný konflikt, do něhož se na jedné či druhé straně zapojily další evropské mocnosti – především Francie, Velká Británie a Španělsko.

Bitva u Zahájí dopadla pro rakouskou stranu, v jejíchž jednotkách bojovalo také množství Čechů a Moravanů, neúspěšně, a to i kvůli výrazné francouzské přesile. Zatímco Francouzi měli více jak 200 padlých, rakouská strana přišla o 500 až 600 mužů, ač v místě pomníku má být pohřbeno pouze 197 padlých Rakušanů. Značně poškozena požárem byla také ves Zahájí, kde tehdy byly ještě většinou dřevěné nebo polodřevěné domky.

Odkaz na pomník v Evidenci válečných hrobů:

https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=CZE3102-56870

Summary

The War of the Austrian Succession occurred between 1740 and 1748. It started after the death of Holy Roman Emperor Charles VI, resulting in a dispute over Maria Theresa's succession in the Habsburg monarchy. Prussian King Frederick II claimed Silesia. The conflict involved several other European powers. The Battle of Zahájí resulted in an Austrian defeat and significant casualties. The village of Zahájí was damaged by fire.

Pohled na válečný hrob s ostatky 197 rakouských vojáků

Pohled na válečný hrob s ostatky 197 rakouských vojáků
Zdroj: Karelkam – wikipedia.

Detail tabulky na válečném hrobu s ostatky 197 rakouských vojáků

 Detail tabulky na válečném hrobu s ostatky 197 rakouských vojáků
Foto: Lukáš Volný.

Průběh bitvy u Zahájí znázorňuje jedna z fresek barokního sálu horažďovického zámku

Průběh bitvy u Zahájí znázorňuje jedna z fresek barokního sálu horažďovického zámku
Zdroj: Wikipedia.

80. výročí zákřovské tragédie

Dne 18. dubna 1945 byla vesnice Zákřov obklíčena kozáky a gestapem kvůli podezření z podpory odboje. Zatkli 23 místních mužů a chlapců, z nichž 19 po krutých výsleších popravili 20. dubna v Kyjanicích. Jejich těla byla spálena. Tragédie vyšla najevo až po válce. Letos si připomínáme 80 let od této události.

Pochod smrti Reitzenhain (Pohraniční) – Chomutov – Terezín a vlak smrti v obci Březno

Na jaře 1945 prošel okresem Chomutov jeden z mnoha pochodů smrti, při kterém byli vězni z pobočného tábora Treglitz nuceni putovat z Pohraničního přes Chomutov až do Terezína. Trasa je dodnes lemována hroby a památníky těch, kteří po cestě zemřeli vyčerpáním, byli zastřeleni nebo ubiti. Tragická je i historie tzv. vlaku smrti v obci Březno, kde během několika dní zahynuly stovky vězňů hlady, žízní a následkem spojeneckého náletu. Připomínkou těchto událostí jsou hromadné hroby a pietní místa v obcích regionu.

Poslední let amerických stíhačů Raymonda F. Reutera a Williama R. Preddyho

Na konci druhé světové války se nad územím dnešního Česka odehrávaly dramatické letecké boje. Během jedné z posledních misí 17. dubna 1945 byli nad jižními Čechami sestřeleni dva američtí stíhací piloti – kapitán Raymond F. Reuter a poručík William R. Preddy. Oba padli po střetu s německými proudovými letouny Me-262 a zemřeli nedaleko Boršova nad Vltavou a Záluží. Jejich památku dnes připomínají pomníky na místech dopadu jejich letadel.