Památník bitvy u Jankova

VHÚ

Mezi obcemi Jankov a Ratměřice na Benešovsku se nachází nenápadný pomník, který připomíná nejkrvavější střetnutí třicetileté války (1618–1648) na našem území a současně největší porážku císařských vojsk v celé válce – bitvu u Jankova. Pomník byl vybudován v roce 1995 k 350. výročí bitvy, která se odehrála 6. března 1645 mezi švédským vojskem vedeným generálem Lennartem Torstenssonem, jenž disponoval na 15 000 muži, a císařskou armádou maršálka Melchiora hraběte z Gleichenu a Hatzfeldu čítající 17 000 mužů.

Bitva u Jankova se odehrála v závěru třicetileté války, mocensko-náboženského konfliktu, který vypukl roku 1618 jako české stavovské povstání a rozhořel se do takového rozsahu, jaký do té doby Evropa nepoznala. Zapojily se do něj všechny tehdejší mocnosti a na mnoha místech se stal konfliktem totálním, jenž vedl k výraznému úbytku populace v mnoha zasažených oblastech. Střední Evropa a České země patřily k těm více postiženým regionům, zejména v závěrečné fázi války. V důsledku celkového poklesu porodnosti, zvýšené úmrtnosti a náboženské emigrace klesl počet obyvatel Čech z odhadovaných 1 700 000 pod hranici jednoho milionu a počet obyvatel Moravy z odhadovaných 900 000 na přibližně 600 000.

Maršálek Hatzfeld se v bitvě u Jankova pokusil zastavit švédskou armádu v jejím tažení do nitra monarchie, jehož cílem bylo s pomocí vojska sedmihradského knížete Jiřího I. Rákócziho dobýt Vídeň.  Získání Vídně by Švédům poskytlo výhodu při mírových jednáních, která v té době již probíhala.

V noci před bitvou, kdy proti sobě stály obě armády, přičemž císařští zaujímali výhodné postavení na protáhlém návrší, podnikli Švédové riskantní manévr a přesunuli své síly do míst, odkud mohli ohrozit levé křídlo císařské armády.  Velitel tohoto křídla, polní maršálek Johann z Götzenu zaznamenal švédský postup a pokusil se rychlým úderem svého jezdectva narušit tento záměr. Byl však zmasakrován švédským dělostřelectvem a sám při útoku padl. Útokem se mu aspoň podařilo zdržet švédský postup na císařskou armádu, které se podařilo včas stočit proti nepříteli.

Po odražení Götzenovy jízdy Švédové zaútočili na císařské a podařilo se jim je obrátit na všeobecný ústup z bojiště, čímž mohla bitva skončit. Kvůli vyčerpání vlastních vojáků je však nepronásledovali. Maršálku Hatzfeldovi se ovšem podařilo své jednotky zastavit a znovu sešikovat. Poté zaútočil na Švédy, přičemž bavorští jezdci generála Jana z Werthu obešli švédské pravé křídlo a vpadli jim do týlu, kde dokonce zajali Torstenssonovu manželku Beatu.

Lačnost po kořisti a nalezená kořalka ve švédském trénu se se však císařskému vojsku staly osudnými. Švédům to umožnilo zformovat protiútok a obrátit císařské na útěk. Během toho byla osvobozena i Torstenssonova žena.

V této pozoruhodné bitvě třicetileté války padlo na 3 000 švédských a 4 000 císařských a bavorských vojáků. Poražení dále ztratili asi 4 000 zajatců, mezi nimi i samotného maršálka Hatzfelda. Zajatí císařští žoldnéři poté vstoupili do švédských služeb, čímž nahradili jejich ztráty. Švédové dosáhli přesvědčivého vítězství a zdálo se, že cesta na Vídeň je volná. V dosažení tohoto cíle jim však zabránila úspěšná obrana Brna a separátní mír se sedmihradským knížetem Jiřím I. Rákóczim.

Jiří Řezníček

Odkaz do Centrální evidence válečných hrobů na památník obětem bitvy u Jankova.
Upravená louka s mohylou a kamenným pomníkem s nápisem se nachází v polovině cesty mezi obcemi Jankov a Ratměřice (VH CZE2126-1596): https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=CZE2126-1596

 

Summary:

A modest monument between the villages of Jankov and Ratměřice in the Benešov region commemorates the bloodiest battle of the Thirty Years' War in the Czech lands—the Battle of Jankov. Fought on 6 March 1645, it marked the greatest defeat of the imperial army. Despite their victory, the Swedes failed to advance on Vienna due to the defence of Brno and a separate peace with Transylvanian Prince George I Rákóczi. The monument was erected in 1995 to mark the battle’s 350th anniversary.

Celkový pohled na památník obětem bitvy u Jankova.

Celkový pohled na památník obětem bitvy u Jankova.
Foto: Roman Bečička

Pohled na památník s českým a německým nápisem a vygravírovaným setkáním obou vojevůdců po bitvě.

Pohled na památník s českým a německým nápisem a vygravírovaným setkáním obou vojevůdců po bitvě.
Zdroj: CEVH

Detail českého nápisu na památníku obětem bitvy u Jankova.

Detail českého nápisu na památníku obětem bitvy u Jankova.
Foto: Jiří Suchomel

Švédský generál Lennart Torstensson na dobovém obrazu.

Švédský generál Lennart Torstensson na dobovém obrazu.
Zdroj: Wikipedia, on-line: https://cs.wikipedia.org/wiki/Lennart_Torstenson#/media/Soubor:Lennart_Torstenson.jpg

Císařský maršálek Melchior hrabě z Gleichenu a Hatzfeldu.

Císařský maršálek Melchior hrabě z Gleichenu a Hatzfeldu.
Zdroj: Wikipedia, on-line: https://cs.wikipedia.org/wiki/Melchior_Hatzfeld#/media/Soubor:Melchior_von_Hatzfeldt.jpg

První fáze bitvy u Jankova dopoledne 6. března 1645.

První fáze bitvy u Jankova dopoledne 6. března 1645.
Zdroj: VHÚ Praha, on-line: https://www.vhu.cz/exhibit/pinsker-cenek-bitva-u-jankova/

Druhá fáze bitvy u Jankova odpoledne 6. března 1645.

Druhá fáze bitvy u Jankova odpoledne 6. března 1645.
Zdroj: VHÚ Praha, on-line: https://www.vhu.cz/exhibit/pinsker-cenek-bitva-u-jankova/

Momentka z pietního aktu u památníku obětem bitvy u Jankova.

Momentka z pietního aktu u památníku obětem bitvy u Jankova.
Zdroj: https://www.bitvaujankova.cz/

80. výročí zákřovské tragédie

Dne 18. dubna 1945 byla vesnice Zákřov obklíčena kozáky a gestapem kvůli podezření z podpory odboje. Zatkli 23 místních mužů a chlapců, z nichž 19 po krutých výsleších popravili 20. dubna v Kyjanicích. Jejich těla byla spálena. Tragédie vyšla najevo až po válce. Letos si připomínáme 80 let od této události.

Pochod smrti Reitzenhain (Pohraniční) – Chomutov – Terezín a vlak smrti v obci Březno

Na jaře 1945 prošel okresem Chomutov jeden z mnoha pochodů smrti, při kterém byli vězni z pobočného tábora Treglitz nuceni putovat z Pohraničního přes Chomutov až do Terezína. Trasa je dodnes lemována hroby a památníky těch, kteří po cestě zemřeli vyčerpáním, byli zastřeleni nebo ubiti. Tragická je i historie tzv. vlaku smrti v obci Březno, kde během několika dní zahynuly stovky vězňů hlady, žízní a následkem spojeneckého náletu. Připomínkou těchto událostí jsou hromadné hroby a pietní místa v obcích regionu.

Poslední let amerických stíhačů Raymonda F. Reutera a Williama R. Preddyho

Na konci druhé světové války se nad územím dnešního Česka odehrávaly dramatické letecké boje. Během jedné z posledních misí 17. dubna 1945 byli nad jižními Čechami sestřeleni dva američtí stíhací piloti – kapitán Raymond F. Reuter a poručík William R. Preddy. Oba padli po střetu s německými proudovými letouny Me-262 a zemřeli nedaleko Boršova nad Vltavou a Záluží. Jejich památku dnes připomínají pomníky na místech dopadu jejich letadel.