Operace TUNGSTEN a EMBASSY
![Operace TUNGSTEN a EMBASSY](/sites/valecnehroby/files/styles/illustration_image_detail/public/2024-12/Operace%20TUNGSTEN%20a%20EMBASSY%281%29.jpg?itok=2NY9YMHJ)
Dne 21. 12. 1944 byly na území Protektorátu Čechy a Morava vysazeny dva paradesantní výsadky vyslané zpravodajským odborem exilového čs. Ministerstva národní obrany v Londýně. V prostoru u obce Prostějovičky nejprve seskočili rtn. Karol Mladý, čet. Jozef Haríň a radista čet. Ján Grajzel z desantu Embassy. Členové skupiny Tungsten kpt. Rudolf Pernický a rtm. Leopold Musil se snesli se svými padáky u Libenic nedaleko Kutné Hory. V čem se lišilo jejich poslání a jaký byl osud výsadkářů?
Pernický s Musilem měli vejít ve styk s domácím ilegálním hnutím, urovnat některé kompetenční rozpory a připravit odlet jeho představitelů do Velké Británie. Vedle toho měli zajišťovat příjem dalších výsadků a materiálu na území protektorátu. K plnění úkolů byli vybaveni radiomajákem Eureka. První pokus o vysazení skupiny, který se uskutečnil dne 7. října 1944, nebyl pro nepříhodné počasí úspěšný. Následující seskok byť zdařilý se kvůli protiletadlové palbě uskutečnil o několik desítek kilometrů západně od původního plánovaného místa. Po první noci strávené na vrchu Kaňk u Kutné Hory, kde se výsadkáři zorientovali, se vydali na stokilometrový pochod sněhem pokrytým terénem ke Hlinsku, kde měli původně přistát. S omrzlinami na nohou a obličeji se 29. prosince 1944 konečně mohli přihlásit na záchytné adrese.
V úkrytu ve Studnici u Nového Města na Moravě se po nezbytném odpočinku pustili do plnění úkolů. Pernický a Musil vyslechli znesvářené odbojáře a o výsledku jednání informovali čs. exil ve Velké Británii. Zahájili také vyhledávání vhodných ploch pro shoz vojenského materiálu u Drásova, Čebína, Zvole a Hodíškova. S pomocí jejich radiomajáku tak mohla být v únoru 1945 vysazena skupina Platinum-Pewter. V březnu 1945 přijali členové výsadku Tungsten u osady Cyrilov společně se zmíněným desantem zásilku zbraní a spojovacího materiálu, ale i kpt. Pavla Hromka z operace Bauxite. V nelehkých operačních podmínkách ve spolupráci s Radou tří se výsadkáři podíleli na řízení odbojové činnosti v oblasti Novoměstska a Velkomeziříčska. Neustávali přitom ani ve hledání nových ploch pro příjem materiálu. Ve své „podzemní“ práci vytrvali až do konce války. V době květnového povstání se úspěšně zapojili do organizace české povstalecké jednotky i vlastního průběhu povstání v prostoru okresu Nové Město na Moravě. Ve své práci dosáhli výsadkáři ze skupiny Tungsten obdivuhodných výsledků.
Pernický v době třetí republiky působil na MNO, avšak v době komunistické totality byl tvrdě perzekvován. V roce 1949 byl odsouzen ve vykonstruovaném procesu k dvaceti letům odnětí svobody, odnětí hodnosti a titulů, ztrátě vyznamenání a občanských práv na 10 let pro trestné činy velezrady, úklady proti republice a neoznámení trestného činu. Věznění z velké části strávil na těžbě uranu v Jáchymově a na Příbramsku. Dne 9. května 1960 byl amnestován. Plné rehabilitace se dočkal až po roce 1989. Musil po válce sloužil u SNB, po roce 1948 byl propuštěn ze služby a až do důchodu pracoval v dělnických pozicích.
Desant Embassy byl specifický ve svém složení. Tvořili jej Slováci, a přesto byl vyslán do českých zemí, což bylo mimo jiné zapříčiněno změnou situace po porážce SNP. Skupina měla původně působit na Slovensku, pak byl její operační prostor změněn na severovýchodní Moravu. Vedle zpravodajského poslání se měla podílet na vyzbrojování domácího ilegálního hnutí a pomoci v plnění úkolů výsadku Clay. K tomuto účelu byli výsadkáři vybaveni vysílačkou Karol. Po vysazení se sešli jen Mladý s Haríněm. Grajzel ani po delším hledání své kamarády nenašel, a tak se vydal sám na první záchytnou adresu. V Prostějově požádal o pomoc jednoho policejního strážmistra, který o věci informoval své kolegy. Grajzel byl zatčen gestapem, které u něho našlo záchytné adresy. Po výslechu byl vězněn v Olomouci, Brně, následně v koncentračním táboře Flossenbürg, odkud byl odeslán na nucené práce do Řezna. Osvobození se dočkal v koncentračním táboře v Dachau. Mladý s Haríněm přebrodili řeku Moravu a u Břestu se dostali do přestřelky s německou vojenskou hlídkou. Mladý byl zraněn. S obtížemi se snažili uchytit na záchytných adresách v Hranicích a Prostřední Bečvě. Poté se oba výsadkáři rozhodli k přechodu na Slovensko, kde se chtěli přidat k partyzánům. Jejich pohyb byl však odhalen a gestapáci dohonili vyčerpané vojáky u Bumbálky v katastru obce Makov v blízkosti moravsko-slovenské hranice. Při ozbrojeném střetu byl Mladý zastřelen. Haríňovi se sice podařilo utéct, ale přišel o veškerý materiál. Vysíleného a plného omrzlin jej nalezli místní vlastenci. Po nutné rekonvalescenci se nakonec dostal k partyzánskému oddílu Vlast /Rodina/, kde ve funkci náčelníka průzkumu bojoval až do konce války. Výsadek Embassy tak ve svém důsledku provázela smůla, ale i nevšední odvaha tváří v tvář německé štvanici. V době třetí republiky Haríň s Grajzelem odešli z armády a posléze vykonávali civilní povolání.
Jan Benda
Památku rotného Karola Mladého ze skupiny Embassy lze uctít tichou vzpomínkou, zapálením svíčky či položením květiny u válečných hrobů, které jej připomínají. Informace k těm nejvýznamnějším z nich lze najít v CEVH.
Hrob rotného Karola Mladého na hřbitově v obci Nová Ves nad Žitavou na Slovensku:
https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=SVK-57101
Jméno rotného Karola Mladého nechybí na pomníku v Arisaigu ve Velké Británii:
https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=GBR-32165
Summary:
On December 21, 1944, two Czechoslovak paratrooper groups, Embassy and Tungsten, were deployed to the so-called Protectorate of Bohemia and Moravia by the Czechoslovak Ministry of National Defense in exile. Embassy, consisting of Slovak soldiers, was initially intended to operate in Slovakia but was redirected to northern Moravia due to changes following the Slovak National Uprising. Tungsten, led by Capt. Rudolf Pernický and Sgt. Leopold Musil, aimed to support the local resistance, resolve disputes, and prepare for the evacuation of resistance leaders to the UK. Equipped with radio beacons, they facilitated further drops of personnel and supplies, despite harsh conditions and setbacks. Tungsten operated effectively until the war’s end, participating in resistance coordination and the May Uprising. While the Tungsten group achieved excellent results, the Embassy was not allowed to complete its assigned tasks. One member, Ján Grajzel, was captured and imprisoned, while paratrooper Mladý died in a shootout with the Gestapo in the cadastre of the Slovak village of Makov. After the war, his remains were exhumed and buried in the cemetery in Nová Ves nad Žitavou. Members of both groups faced persecution under the communist regime but left a lasting legacy of bravery and resistance.