Operace Exporter 1941

Operace Exporter 1941

 „Československý pěší prapor 11 - Východní“ vstoupil do akce na přelomu června a července a již 2. července utrpěla první ztrátu, když vojín Karel Weiner ze slovenského městečka Modra dostal rozkaz odjet na velitelství britské 23. brigády, přičemž zemřel na následky zranění po střetu s nepřítelem. 

Při obraně vyvýšeniny nazývané Brity Beehive („Včelín“) pak na následky dělostřeleckého ostřelování zemřel vojín Jiří Haas. Prapor bojoval proti vichistickému 6. pluku cizinecké legie a dostal se tak pravděpodobně i do bojů s Čechoslováky, kteří byli jeho příslušníky. Boje skončily dne 11. července 1941 ve večerních hodinách ukončením palby a posléze příměřím a odchodem vichistických jednotek. Asi jedna sedmina se však přidala k jednotkám svobodných Francouzů. Ztráty na obou stranách byly po tvrdých bojích tisícové (uvádí se asi 2,5 tisíce na straně spojenců a 3,5 tisíce na straně vichistické Francie). 

Československý pěší prapor 11 - Východní byl vytvořen československými dobrovolníky dne 1. listopadu 1940 v táboře Gedera nedaleko Tel Avivu. Základ tvořilo 206 mužů, kteří se do Palestiny přesunuli po kapitulaci Francie ze Sýrie, jež zůstala pod kontrolou výše zmíněného loutkového státu - vichistické Francie. Velitelem se stal podplukovník Karel Klapálek. Prapor o pěti rotách se později přestěhoval do Egypta. V bojích v Sýrii proti vichistické Francii utrpěl prapor výše zmíněné první ztráty. V zemi zůstal až do října 1941, kdy se přesunul do bitvy o Tobruk. Jednotka již o síle 643 mužů zde od 21. října do 10. prosince 1941 hájila silně ohrožený západní úsek pevnostního perimetru. 14 příslušníků praporu v bojích zahynulo, mnoho dalších bylo raněno. V létě 1943 se jednotka stala součástí československé samostatné obrněné brigády.

Odkaz na hrob Karla Weinera v Evidenci válečných hrobů zde:

https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=LBN-37189

Odkaz na hrob Jiřího Haase v Evidenci válečných hrobů zde:

https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=ISR-1045

Vojáci praporu v bitvě o Tobruk

Vojáci praporu v bitvě o Tobruk
Zdroj: Wikipedie

Ministryně obrany Jana Černochová u hrobu Karla Weinera 17. března 2023

Ministryně obrany Jana Černochová u hrobu Karla Weinera 17. března 2023
Zdroj: VHÚ

Hrob Karla Weinera - na základě výzkumu Vojenského historického ústavu zahájil Odbor pro válečné veterány a válečné hroby proces řádného označení válečného hrobu jménem

Hrob Karla Weinera  - na základě výzkumu Vojenského historického ústavu  zahájil  Odbor pro válečné veterány a válečné hroby proces řádného označení válečného hrobu jménem
Zdroj: CEVH

Hrob Jiřího Haase

Hrob Jiřího Haase
Zdroj. CEVH

FLIGHT LIEUTENANT VLADIMIR JOSEPH SOPUCK

Dne 1. července 1945 vyhasl život československého rodáka a navigátora RCAF Vladimira J. Sopucka, roz. Sopucha, který se v době druhé světové války zapojil do boje proti nacistům. Jeho stroj havaroval při transatlantickém přeletu a shořel necelých deset kilometrů jihozápadně od kanadského letiště Mont-Joli, když se osádka pokoušela přistát na jeden motor. Jeho pozůstatky byly pohřbeny na hřbitově v kanadském Montrealu. Památku statečného letce připomínají také pietní místa v České republice.

Vznik Československého 4. pěšího pluku na Středním východě

Letos si připomínáme i půlkulatá výročí událostí roku 1940. Jednou takovou je i vznik 4. čs. pěšího pluku na území Palestiny 29. června 1940. Tato jednotka položila základ pozdějšího 11. pěšího praporu proslaveného zejména v bojích o město Tobruk.

Pomník Josefa Součka, prvního padlého Čecha v prusko-rakouské válce roku 1866

Prusko-rakouská válka roku 1866 byla klíčovým konfliktem o nadvládu v Německém spolku. Prusko zvítězilo nad Rakouskem, což vedlo ke vzniku Rakousko-Uherska a sjednocení Německa bez Rakouska. Rozhodující boje proběhly v českých zemích. Prvním padlým Čechem byl vojín Josef Souček, který zahynul při útoku Prusů u Náchoda. Jeho hrob připomíná pomník v Bělovsi, kde je také pohřben.