Obnova pomníku padlým ve světové válce v Běcharech

Obnova pomníku padlým ve světové válce v Běcharech

Na návsi obce Běchary u Nového Bydžova se nalézá pískovcový pomník padlým v první světové válce. Zhotovil ho sochař K. Ryba z Jičína a zobrazuje sochu ležícího padlého vojína na mohutném podstavci doplněný nápisem „SVÝM PADLÝM BRATRŮM KTEŘÍ DALI ŽIVOT ZA SVOBODU A ČEST SVÉHO NÁRODA 1914 – 1918“. Slavnostně byl odhalen 18. května 1922. Později, po druhé světové válce, k němu přibyla ještě kamenná deska věnovaná třem umučeným místním občanům v koncentračním táboře Terezín v roce 1945.

Jelikož se pomník nacházel ve špatném technickém stavu, vlivem částečného proboření základu došlo k rozklížení podstavce sestávajícího z mohutných pískovcových kvádrů a současně byl celý pomník pokrytý silnou vrstvou řas, lišejníků, mechů i vyšších rostlin, rozhodl se jeho vlastník, obec Běchary, pomník opravit. Vlastní opravu provedla firma BlackCrust, s. r. o., a to její pověřený restaurátor Mgr. Petr Gláser. Pomník byl kompletně rozebrán, očištěn a poté znovu sestaven na nové základové desce. Na závěr byl pomník ošetřen hydrofobizací proti působení vlhkosti.

Celkové náklady na restaurování pomníku činily 234 000 Kč, přičemž Ministerstvo obrany přispělo finanční dotací ve výši 185 280 Kč.

Odkaz na pomník v Evidenci válečných hrobů zde:

https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=CZE5207-4361

Celkový pohled na pomník před restaurováním

Celkový pohled na pomník před restaurováním
Zdroj: CEVH

Detailní pohled na obličejovou část před restaurováním

Detailní pohled na obličejovou část před restaurováním
Zdroj: CEVH.

Historické foto pomníku po slavnostním odhalení

Historické foto pomníku po slavnostním odhalení
Zdroj: CEVH.

Pohled na rozebraný pomník během restaurování

Pohled na rozebraný pomník během restaurování
Zdroj: CEVH.

Stav pomníku po restaurování

Stav pomníku po restaurování
Zdroj: CEVH.

80. výročí zákřovské tragédie

Dne 18. dubna 1945 byla vesnice Zákřov obklíčena kozáky a gestapem kvůli podezření z podpory odboje. Zatkli 23 místních mužů a chlapců, z nichž 19 po krutých výsleších popravili 20. dubna v Kyjanicích. Jejich těla byla spálena. Tragédie vyšla najevo až po válce. Letos si připomínáme 80 let od této události.

Pochod smrti Reitzenhain (Pohraniční) – Chomutov – Terezín a vlak smrti v obci Březno

Na jaře 1945 prošel okresem Chomutov jeden z mnoha pochodů smrti, při kterém byli vězni z pobočného tábora Treglitz nuceni putovat z Pohraničního přes Chomutov až do Terezína. Trasa je dodnes lemována hroby a památníky těch, kteří po cestě zemřeli vyčerpáním, byli zastřeleni nebo ubiti. Tragická je i historie tzv. vlaku smrti v obci Březno, kde během několika dní zahynuly stovky vězňů hlady, žízní a následkem spojeneckého náletu. Připomínkou těchto událostí jsou hromadné hroby a pietní místa v obcích regionu.

Poslední let amerických stíhačů Raymonda F. Reutera a Williama R. Preddyho

Na konci druhé světové války se nad územím dnešního Česka odehrávaly dramatické letecké boje. Během jedné z posledních misí 17. dubna 1945 byli nad jižními Čechami sestřeleni dva američtí stíhací piloti – kapitán Raymond F. Reuter a poručík William R. Preddy. Oba padli po střetu s německými proudovými letouny Me-262 a zemřeli nedaleko Boršova nad Vltavou a Záluží. Jejich památku dnes připomínají pomníky na místech dopadu jejich letadel.