Obnova pomníku padlým ve světové válce v Běcharech

Obnova pomníku padlým ve světové válce v Běcharech

Na návsi obce Běchary u Nového Bydžova se nalézá pískovcový pomník padlým v první světové válce. Zhotovil ho sochař K. Ryba z Jičína a zobrazuje sochu ležícího padlého vojína na mohutném podstavci doplněný nápisem „SVÝM PADLÝM BRATRŮM KTEŘÍ DALI ŽIVOT ZA SVOBODU A ČEST SVÉHO NÁRODA 1914 – 1918“. Slavnostně byl odhalen 18. května 1922. Později, po druhé světové válce, k němu přibyla ještě kamenná deska věnovaná třem umučeným místním občanům v koncentračním táboře Terezín v roce 1945.

Jelikož se pomník nacházel ve špatném technickém stavu, vlivem částečného proboření základu došlo k rozklížení podstavce sestávajícího z mohutných pískovcových kvádrů a současně byl celý pomník pokrytý silnou vrstvou řas, lišejníků, mechů i vyšších rostlin, rozhodl se jeho vlastník, obec Běchary, pomník opravit. Vlastní opravu provedla firma BlackCrust, s. r. o., a to její pověřený restaurátor Mgr. Petr Gláser. Pomník byl kompletně rozebrán, očištěn a poté znovu sestaven na nové základové desce. Na závěr byl pomník ošetřen hydrofobizací proti působení vlhkosti.

Celkové náklady na restaurování pomníku činily 234 000 Kč, přičemž Ministerstvo obrany přispělo finanční dotací ve výši 185 280 Kč.

Odkaz na pomník v Evidenci válečných hrobů zde:

https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=CZE5207-4361

Celkový pohled na pomník před restaurováním

Celkový pohled na pomník před restaurováním
Zdroj: CEVH

Detailní pohled na obličejovou část před restaurováním

Detailní pohled na obličejovou část před restaurováním
Zdroj: CEVH.

Historické foto pomníku po slavnostním odhalení

Historické foto pomníku po slavnostním odhalení
Zdroj: CEVH.

Pohled na rozebraný pomník během restaurování

Pohled na rozebraný pomník během restaurování
Zdroj: CEVH.

Stav pomníku po restaurování

Stav pomníku po restaurování
Zdroj: CEVH.

FLIGHT LIEUTENANT VLADIMIR JOSEPH SOPUCK

Dne 1. července 1945 vyhasl život československého rodáka a navigátora RCAF Vladimira J. Sopucka, roz. Sopucha, který se v době druhé světové války zapojil do boje proti nacistům. Jeho stroj havaroval při transatlantickém přeletu a shořel necelých deset kilometrů jihozápadně od kanadského letiště Mont-Joli, když se osádka pokoušela přistát na jeden motor. Jeho pozůstatky byly pohřbeny na hřbitově v kanadském Montrealu. Památku statečného letce připomínají také pietní místa v České republice.

Vznik Československého 4. pěšího pluku na Středním východě

Letos si připomínáme i půlkulatá výročí událostí roku 1940. Jednou takovou je i vznik 4. čs. pěšího pluku na území Palestiny 29. června 1940. Tato jednotka položila základ pozdějšího 11. pěšího praporu proslaveného zejména v bojích o město Tobruk.

Pomník Josefa Součka, prvního padlého Čecha v prusko-rakouské válce roku 1866

Prusko-rakouská válka roku 1866 byla klíčovým konfliktem o nadvládu v Německém spolku. Prusko zvítězilo nad Rakouskem, což vedlo ke vzniku Rakousko-Uherska a sjednocení Německa bez Rakouska. Rozhodující boje proběhly v českých zemích. Prvním padlým Čechem byl vojín Josef Souček, který zahynul při útoku Prusů u Náchoda. Jeho hrob připomíná pomník v Bělovsi, kde je také pohřben.