Národní památník alžírské války a bojů v Maroku a Tunisku

Národní památník alžírské války a bojů v Maroku a Tunisku

Dnes zavítáme na jednu z pařížských promenád a představíme si Národní památník alžírské války a bojů v Maroku a Tunisku, jenž místní přezdívají také „Mekkou národního vzpomínání“. Památník vzdává hold 23 000 padlým za Francii, vojákům a příslušníkům pomocných jednotek, kteří položili své životy v Severní Africe mezi lety 1952 a 1964 a zároveň připomíná památku civilních obětí a osob pohřešovaných po příměří ze dne 19. března 1962. 

Pařížský památník podle návrhu umělce Gérarda Collin-Thiébauta vítá své návštěvníky od svého slavnostního otevření v roce 2022. Nachází se na nábřeží Jacques Chiraca blízko Eiffelovy věže a představuje moderní pojetí pietních míst 21. století. Památník tvoří tři vertikální elektronické displeje zapuštěné do tří sloupců v barvách francouzské vlajky. Modrý sloupec uvádí jména padlých za Francii, zatímco bílý sloupec promítá jména civilních obětí a zmizelých. Červený interaktivní sloupec slouží návštěvníkům coby vyhledávácí terminál. Po stranách hlavní instalace stojí dvě stély s popisy událostí, které vzdávají hold harkiům a dalším příslušníkům pomocných jednotek, kteří zemřeli během alžírské války, stejně jako civilnímu obyvatelstvu, které bylo zabito nebo zmizelo během konfliktu či po uzavření příměří, z nichž mnozí nebyli identifikováni.

Francouzi si tyto pohnuté události 50. a 60. let minulého století připomínají prostřednictvím tří národních dní, a to vždy dne 19. března, který zasvětili coby národní den paměti a vzpomínky na civilní a vojenské oběti alžírské války a bojů v Tunisku a Maroku, dále dne 25. září, kdy vzdávají úctu harkiům a dalším členům pomocných jednotek a konečně 5. prosince, kdy slaví národní den vzpomínky na "Padlé za Francii" během alžírské války a bojů v Maroku a Tunisku.

Databázi padlých a pohřešovaných během války v Alžírsku naleznete zde: https://www.memoiredeshommes.sga.defense.gouv.fr/fr/article.php?larub=14&titre=guerre-d-algerie-des-combats-du-maroc-et-de-la-tunisie

Doporučujeme prohlédnout si sbírku archivních snímků s názvem "Alžírsko", která pokrývá období před konfliktem, samotný konflikt a pokračuje dva roky po Evianských dohodách.  Mediatéka k  dispozici zde: https://www.ecpad.fr/collections/algerie/

Národní památník alžírské války a bojů v Maroku a Tunisku

80. výročí zákřovské tragédie

Dne 18. dubna 1945 byla vesnice Zákřov obklíčena kozáky a gestapem kvůli podezření z podpory odboje. Zatkli 23 místních mužů a chlapců, z nichž 19 po krutých výsleších popravili 20. dubna v Kyjanicích. Jejich těla byla spálena. Tragédie vyšla najevo až po válce. Letos si připomínáme 80 let od této události.

Pochod smrti Reitzenhain (Pohraniční) – Chomutov – Terezín a vlak smrti v obci Březno

Na jaře 1945 prošel okresem Chomutov jeden z mnoha pochodů smrti, při kterém byli vězni z pobočného tábora Treglitz nuceni putovat z Pohraničního přes Chomutov až do Terezína. Trasa je dodnes lemována hroby a památníky těch, kteří po cestě zemřeli vyčerpáním, byli zastřeleni nebo ubiti. Tragická je i historie tzv. vlaku smrti v obci Březno, kde během několika dní zahynuly stovky vězňů hlady, žízní a následkem spojeneckého náletu. Připomínkou těchto událostí jsou hromadné hroby a pietní místa v obcích regionu.

Poslední let amerických stíhačů Raymonda F. Reutera a Williama R. Preddyho

Na konci druhé světové války se nad územím dnešního Česka odehrávaly dramatické letecké boje. Během jedné z posledních misí 17. dubna 1945 byli nad jižními Čechami sestřeleni dva američtí stíhací piloti – kapitán Raymond F. Reuter a poručík William R. Preddy. Oba padli po střetu s německými proudovými letouny Me-262 a zemřeli nedaleko Boršova nad Vltavou a Záluží. Jejich památku dnes připomínají pomníky na místech dopadu jejich letadel.