Major „in memoriam“ Ambrož Bílek

Major „in memoriam“ Ambrož Bílek

Ambrož Bílek se narodil 5. prosince 1916 v Metylovicích u Místku do rodiny Františka Bílka a Josefy roz. Šírové. Po dokončení místeckého reálného gymnázia nastoupil v roce 1936 presenční vojenskou službu. Po absolvování bratislavské školy pro důstojníky dělostřelectva v záloze v květnu 1937 a praxi u dělostřeleckého pluku č. 107 v Olomouci se rozhodl pro armádní kariéru. V srpnu roku 1938 byl slavnostně vyřazen z Vojenské akademie v Hranicích jako poručík dělostřelectva.

Po mnichovských událostech a následné okupaci českých zemí se jako mladý důstojník rozhodl dostát své vojenské přísaze. Již 21. června 1939 odešel spolu s por. let. Josefem Těšínským ilegálně do Polska a 4. července se dal na konzulátu v Krakově k dispozici čs. odboji. Již 28. července odplul lodí Chrobrý do Francie, kde vstoupil do cizinecké legie a později do 1. čs. pluku.  Po francouzské kapitulaci podstoupil evakuaci do Velké Británie. Zde působil u různých útvarů a v říjnu 1941 byl povýšen na nadporučíka. V drsné krajině Skotské vysočiny prodělal speciální bojový kurz a následně i parašutistický výcvik na letišti Ringway u Manchesteru, neboť se s ním počítalo k vysazení do okupované vlasti.

Vojenský osud však rozhodl jinak. Jako zkušený důstojník byl vybrán k posílení československé jednotky v SSSR, kde byl velký nedostatek důstojníků. V květnu 1943 společně s dalšími důstojníky nastoupil na lodní transport z Velké Británie přes Gibraltar do Port Saidu v Egyptě. Odtud pokračoval po pevnině trasou Jeruzalém – Damašek – Bagdád – Baku až do Buzuluku v SSSR. Ačkoliv byl nadporučík Bílek dobře vycvičeným výsadkářem, absolvoval od ledna 1944 čtyřměsíční kurz v tankovém učilišti Rudé armády v Saratově, kde získal nové odborné dovednosti týkající se tanku T-34.

V těžkých bojích na Dukle již velel v hodnosti kapitána 1. tankovému praporu, který byl vyzbrojen legendárními tanky T-34. Ambrož Bílek byl hodnocen jako skromný, ale velmi rozhodný důstojník, který zachovával klid i v nejtěžších situacích a příznivě tak působil na ostatní. Dne 9. září 1944 se zapojil do bojů o přístupy k Dukelskému průsmyku u města Krosno. O týden později, 16. září, dostalo jádro tankové brigády rozkaz k přesunu do oblasti jižně od Krosna na pomoc vyčerpaným pěším jednotkám při útoku na město Dukla. Mezi těmito jednotkami nechybělo šest obrněnců kapitána Ambrože Bílka. Nastala příznivá situace k rozhodujícímu útoku na Duklu.

V pondělí 18. září 1944 měl 1. tankový prapor vyrazit směrem na Teodorówku. Kapitán Bílek se proto vydal s doprovodem na pozorovatelnu jižně od obce Kobylany. Při minometném ostřelování této pozorovatelny byl těžce zraněn. Nepomohl ani rychlý převoz do polní nemocnice v Rzeszówě. Ambrož Bílek se do své vlasti neprobojoval. Zemřel na následky svých zranění 3. října 1944.

Za své hrdinství byl v říjnu 1946 povýšen in memoriam do hodnosti štábního kapitána dělostřelectva a majora dělostřelectva s účinností od 1. května 1944. V roce 1946 byl vyznamenán Československým válečným křížem 1939 in memoriam a posléze Hvězdou Čs. vojenského řádu bílého lva Za vítězství. Je pochován na čestném pohřebišti v Dukelském průsmyku a připomenut v Národním památníku 2. světové války v Hrabyni a v rodných Metylovicích pamětní deskou odhalenou 16. října 1976 na budově školy, která nese jeho jméno, a pamětní deskou obětí okupace v místním kostele Všech svatých.

Petr Hažmuka

Číslo válečného hrobu s ostatky: SVK-895

Odkazy na hrob s ostatky a pietní místa v Evidenci válečných hrobů zde:

Hrob na čestném pohřebišti v Dukelském průsmyku:
https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=SVK-895&fnin=Ambro%c5%be&srn=b%c3%adlek&st=0&

Pamětní deska Ambrože Bílka na základní škole v rodných Metylovicích:
https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=CZE8107-8037

Pamětní deska obětem okupace 1939 – 1945 v kostele Všech svatých v rodných Metylovicích:
https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=CZE8107-27480

Národní památník 2. světové války v Hrabyni:

https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=CZE8117-34915

 

Summary:

Ambrož Bílek (1916–1944) was a Czechoslovak artillery officer and WWII hero. Born in Metylovice, he pursued a military career after completing officer training. Following the 1938 Munich Agreement and occupation of Czechoslovakia, Bílek fled to Poland in June 1939, then to France and later Britain. There, he trained as a paratrooper, preparing for missions in occupied territories. Instead, he was deployed to the Czechoslovak unit in the USSR in 1943 due to a shortage of officers. In 1944, Bílek underwent tank training with the Red Army and commanded the 1st Tank Battalion during the Dukla Pass offensive, leading T-34 tanks. Known for his calm and resolute leadership, he inspired his men in critical battles. On September 18, 1944, while scouting near Kobylany, he was mortally wounded by mortar fire and died on October 3, 1944 in Field Hospital in Rzeszów. Posthumously promoted to major, Bílek was awarded the Czechoslovak War Cross and Star of Military Order of the White Lion "For Victory" for his bravery and dedication.

Kapitán Ambrož Bílek, pravděpodobně ještě během působení ve Velké Británii.

Kapitán Ambrož Bílek, pravděpodobně ještě během působení ve Velké Británii.
Zdroj: BROŽ, Miloslav, KOPECKÝ, Milan. Československé vojenské jednotky na východě. Praha: ČsOL a Epocha, 2019.

Absolventi saratovského 1. tankového učiliště. Ambrož Bílek napravo od velitele učiliště gen Saponova.

Absolventi saratovského 1. tankového učiliště. Ambrož Bílek napravo od velitele učiliště gen Saponova.
Zdroj: BROŽ, Miloslav, KOPECKÝ, Milan. Československé vojenské jednotky na východě. Praha: ČsOL a Epocha, 2019.

Hrob Ambrože Bílka na čestném pohřebišti v Dukelském průsmyku.

Hrob Ambrože Bílka na čestném pohřebišti v Dukelském průsmyku.
Zdroj: CEVH

Pamětní deska obětem okupace 1939 – 1945 v kostele Všech svatých v rodných Metylovicích.

Pamětní deska obětem okupace 1939 – 1945 v kostele Všech svatých v rodných Metylovicích.
Zdroj: CEVH

Zdroje: 

MAREK, Jindřich. Ambrož Bílek - Do rodné vsi se již nevrátil. VHU Prahaon-line: https://www.vhu.cz/ambroz-bilek-do-rodne-vsi-se-jiz-nevratil/

BARTKOVÁ, Marie. Metylovské oběti války. In: Zpravodaj obce Metylovice, květen 2010, online: https://metylovice.cz/images/Dokumenty/Zpravodaj/Metylovice_mimor.Zpravodaj-_valecny_2010.pdf 

PETRAS, Sergej, RICHTER, Karel. Tankisté útočí. In. Obrana lidu 48, č. 44 (4. 11. 1989), on-line: https://www.digitalniknihovna.cz/dsmo/uuid/uuid:cce85268-e7ac-11ea-908d-001b63bd97ba

80. výročí zákřovské tragédie

Dne 18. dubna 1945 byla vesnice Zákřov obklíčena kozáky a gestapem kvůli podezření z podpory odboje. Zatkli 23 místních mužů a chlapců, z nichž 19 po krutých výsleších popravili 20. dubna v Kyjanicích. Jejich těla byla spálena. Tragédie vyšla najevo až po válce. Letos si připomínáme 80 let od této události.

Pochod smrti Reitzenhain (Pohraniční) – Chomutov – Terezín a vlak smrti v obci Březno

Na jaře 1945 prošel okresem Chomutov jeden z mnoha pochodů smrti, při kterém byli vězni z pobočného tábora Treglitz nuceni putovat z Pohraničního přes Chomutov až do Terezína. Trasa je dodnes lemována hroby a památníky těch, kteří po cestě zemřeli vyčerpáním, byli zastřeleni nebo ubiti. Tragická je i historie tzv. vlaku smrti v obci Březno, kde během několika dní zahynuly stovky vězňů hlady, žízní a následkem spojeneckého náletu. Připomínkou těchto událostí jsou hromadné hroby a pietní místa v obcích regionu.

Poslední let amerických stíhačů Raymonda F. Reutera a Williama R. Preddyho

Na konci druhé světové války se nad územím dnešního Česka odehrávaly dramatické letecké boje. Během jedné z posledních misí 17. dubna 1945 byli nad jižními Čechami sestřeleni dva američtí stíhací piloti – kapitán Raymond F. Reuter a poručík William R. Preddy. Oba padli po střetu s německými proudovými letouny Me-262 a zemřeli nedaleko Boršova nad Vltavou a Záluží. Jejich památku dnes připomínají pomníky na místech dopadu jejich letadel.