Krhanice

Detailní pohled na spodní část obelisku před renovací.

Na hřbitově středočeské obci Krhanice, která je výchozím bodem pro návštěvníky přijíždějící hromadnou dopravou do známého Vojenského technického muzea v Lešanech, se nachází hrob dvou rudoarmějců, a to gardového kapitána Andreje Ivanoviče Botašana a Nikolaje Alekseeviče Kareva, kteří zemřeli v květnu 1945. Dominantu válečného hrobu s ostatky tvoří kamenný obelisk zakončený tradičně rudou pěticípou hvězdou, ve spodní části obelisku jsou údaje o padlých psaných azbukou. Po levé a pravé straně obelisku se nachází dva menší sloupy.Vlastní hrob je vymezen žulovými kvádry.

Na území České republiky se nachází množství válečných hrobů cizích vojáků, kteří zde padli během různých konfliktů, jež se na území našeho státu odehrávaly. Cílem péče o válečné hroby je jejich zachování v důstojném a poznatelném stavu, přičemž všechny válečné hroby mají rovné postavení bez ohledu na to, zda se jedná o válečné hroby našich nebo spojeneckých vojáků, či zda se jedná o hroby vojáků, kteří bojovali proti naší zemi. Česká republika se k tomu zavázala coby civilizovaný stát.

Hrob rudoarmějců v Krhanicích je umístěn na severní straně hřbitova na rozhraní hrobů a urnového háje a již delší dobu působil, i přes pravidelnou běžnou údržbu, zašle, navíc mu i blízkým hrobům a kolumbáriu škodily přerostlé túje. Vlastník válečného hrobu, obec Krhanice, se jej proto rozhodl zrenovovat. Renovace proběhla v roce 2023, během níž byl kompletně ošetřen korpus pomníku a dvou sloupů, bylo obnoveno písmo, žulové kvádry byly zasazeny do nového betonového lože, byly pokáceny přerostlé túje a místo nich byl vysázen na základě doporučení dendrologa tis červený. Největší změnou oproti předchozímu stavu pak je vydláždění prostoru kolem hrobu žulovými dlažebními kostkami a vysypání vlastního hrobu bílými oblázky, tzv. kačírky.

Renovace přišla celkem na 438 987 Kč, přičemž Ministerstvo obrany přispělo částkou 351 189 Kč z dotačního programu ISPROFIN - Zachování a obnova historických hodnot I.

Číslo válečného hrobu: CZE2101-36901

Jiří Řezníček

 

Odkaz na pomník v Evidenci válečných hrobů zde: https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=CZE2101-36901

Pohled na pomník před renovací.

Pohled na pomník před renovací.
Zdroj. CEVH

Celkový pohled na pomník po renovaci.

Celkový pohled na pomník po renovaci.
Zdroj: CEVH

Detailní pohled na spodní část obelisku před renovací.

Detailní pohled na spodní část obelisku před renovací.
Zdroj: CEVH

Detailní pohled na spodní část obelisku před renovací.

Detailní pohled na spodní část obelisku před renovací.
Zdroj: CEVH

80. výročí zákřovské tragédie

Dne 18. dubna 1945 byla vesnice Zákřov obklíčena kozáky a gestapem kvůli podezření z podpory odboje. Zatkli 23 místních mužů a chlapců, z nichž 19 po krutých výsleších popravili 20. dubna v Kyjanicích. Jejich těla byla spálena. Tragédie vyšla najevo až po válce. Letos si připomínáme 80 let od této události.

Pochod smrti Reitzenhain (Pohraniční) – Chomutov – Terezín a vlak smrti v obci Březno

Na jaře 1945 prošel okresem Chomutov jeden z mnoha pochodů smrti, při kterém byli vězni z pobočného tábora Treglitz nuceni putovat z Pohraničního přes Chomutov až do Terezína. Trasa je dodnes lemována hroby a památníky těch, kteří po cestě zemřeli vyčerpáním, byli zastřeleni nebo ubiti. Tragická je i historie tzv. vlaku smrti v obci Březno, kde během několika dní zahynuly stovky vězňů hlady, žízní a následkem spojeneckého náletu. Připomínkou těchto událostí jsou hromadné hroby a pietní místa v obcích regionu.

Poslední let amerických stíhačů Raymonda F. Reutera a Williama R. Preddyho

Na konci druhé světové války se nad územím dnešního Česka odehrávaly dramatické letecké boje. Během jedné z posledních misí 17. dubna 1945 byli nad jižními Čechami sestřeleni dva američtí stíhací piloti – kapitán Raymond F. Reuter a poručík William R. Preddy. Oba padli po střetu s německými proudovými letouny Me-262 a zemřeli nedaleko Boršova nad Vltavou a Záluží. Jejich památku dnes připomínají pomníky na místech dopadu jejich letadel.