KALENDÁRIUM Robert Weil

KALENDÁRIUM Robert Weil

Dnes si připomeneme Roberta Weila, jenž v odboji používal krycí jméno Měchura, příslušníka československého exilového vojska, který v průběhu druhé světové války zachraňoval životy vojáků na Středním východě.

Robert Weil se narodil 22. září 1893 v Kamenici nad Lipou, své mládí již strávil v Praze, kam se s rodinou přestěhoval. Po studiích nastoupil na pozici náměstka ředitele Nemocenské pojišťovny. Po nacistické okupaci českých zemí přes „balkánskou cestu“ - Slovensko, Maďarsko a Jugoslávii - se dopravil až na Střední východ a připojil se k československému exilovému vojsku, kde jej v říjnu 1940 zařadili k technické rotě Československého pěšího pluku 4 – Východního, aby posléze přešel k československé vojenské misi v Jeruzalémě coby ústřední tajemník Československého červeného kříže. V listopadu téhož roku jej opět přeřadili k pomocné rotě Československého výcvikového střediska – Východního. U mise však působil i nadále v hodnosti kapitána zdravotní služby a výrazně napomohl s organizací exilové vojenské lékařské služby. Robert Weil zemřel 28. února 1941 v Jeruzalémě v důsledku onemocnění v místní britské vojenské nemocnici. Den nato jej pohřbili na britském vojenském hřbitově v Ramle, v oddělení L, do hrobu číslo 4. 

Uctěme proto Roberta Weila tichou vzpomínkou, zapálením svíčky či položením květiny na vojenském hřbitově v Ramle.

 

 

KALENDÁRIUM Robert Weil

Dětřichov

Nově opravený pomník obětem první světové války v obci Dětřichov připomíná padlé vojáky z řad českých Němců. Pomník, postavený v roce 1925, prošel v roce 2023 náročnou renovací, která ho zachránila před úplnou zkázou a vrátila mu jeho původní historický vzhled. Celkové náklady na obnovu dosáhly 353 718 Kč.

Plukovník „in memoriam“ Ondřej Šamberger

Právě před 80 lety se stal nezvěstným rotmistr letectva Ondřej Šamberger, který se svým letounem zřítil nad Severním mořem. Do národního boje za osvobození se zapojil krátce po okupaci své vlasti a v hrdinném boji setrval až do své smrti. Jeho jméno připomíná řada pomníků v České republice, ale i v zahraničí.

Zdeněk Bořek-Dohalský

Uplynulo již 80 let od hrdinské smrti Zdeňka Bořka-Dohalského, novináře, člena odboje a důvěrníka Edvarda Beneše. Po okupaci udržoval kontakty mezi exilovou a domácí vládou. V říjnu 1941 ho zatklo gestapo a uvěznilo v Praze na Pankráci. V únoru 1945 byl popraven v Terezíně.