KALENDÁRIUM Jozef Gabčík

KALENDÁRIUM Jozef Gabčík

Dnes, 8. dubna, si připomínáme narození hrdiny protinacistického odboje, československého vojáka a výsadkáře Jozefa Gabčíka (8. 4. 1912 – 18. 6. 1942), který se v rámci Operace Anthropoid podílel na provedení atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha dne 27. května 1942.

Jozef Gabčík pocházel ze slovenské obce Poluvsie (dnes součást Rajeckých Teplic) nedaleko Žiliny. Vyučil se kovářem a zámečníkem. Po absolvování základní vojenské služby v roce 1934 působil v armádě. Od roku 1937 pracoval v továrně na výrobu chemických bojových látek v Žilině. V červnu 1939 odešel přes Polsko do Francie, kde nejdříve vstoupil do Cizinecké legie a posléze v září 1939 do formující se československé zahraniční armády ve Francii, s níž se zúčastnil bojů o Francii. Po evakuaci do Anglie se jako jeden z prvních dobrovolně přihlásil k plnění bojových úkolů na okupovaném území. Prošel speciálním výcvikem a byl zařazen do operace Anthropoid. Byl vysazen v noci na 29. prosince 1941 poblíž Nehvizd u Prahy. Padl po statečném boji společně se svými kamarády dne 18. června 1942 v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje v Praze.

Připomeňme si proto Jozefa Gabčíka tichou vzpomínkou, zapálením svíčky či položením květiny u pietních míst, které jej připomínají. Nejznámějším je Pomník Operace Anthropoid v Praze 8 v ulici V Holešovičkách, tedy poblíž místa uskutečněného atentátu. Další pomník se nachází v místě seskoku u obce Nehvizdy, v místě jeho skonu v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Praze nebo v jeho rodné vsi v západoslovenské Poluvsii. Pamětní desky pak připomínají místa, kde se Gabčík ukrýval v Protektorátu - Pamětní deska Jozefa Gabčíka, Jana Kubiše a Václava Nováka na ulici Lidického 228/8 v Praze, Pamětní deska rodiny Fafkových na ulici Kolínská 1718/11 v Praze nebo Pamětní deska rodiny Králových, Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše na ulici Pod Záhorskem 1/22 v Plzni.

Odkaz na Pomník Operace Anthropoid v Praze 8 v ulici V Holešovičkách v Evidenci válečných hrobů: 

https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=CZE0008-36641&srn=gab%c4%8d%c3%adk&st=0&.

Odkaz na pomník u obce Nehvizdy v Evidenci válečných hrobů:

https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=CZE2103-36522&srn=gab%c4%8d%c3%adk&st=0&,

Odkaz na místo skonu v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Praze: https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=CZE0002-18091&srn=gab%c4%8d%c3%adk&st=0&

Odkaz na pamětní desku rodiny Králových, Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše na ulici Pod Záhorskem 22/1 v Plzni v Evidenci válečných hrobů: 

https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=CZE3209-41601.

 

Zdroj fotografií: portrét Jozefa Gabčíka - VHÚ. Pamětní deska na kostele sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici Praze - Vladimír Štrupl.

KALENDÁRIUM Jozef Gabčík

KALENDÁRIUM Jozef Gabčík
Zdroj fotografií: portrét Jozefa Gabčíka - VHÚ. Pamětní deska na kostele sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici Praze - Vladimír Štrupl.

80. výročí zákřovské tragédie

Dne 18. dubna 1945 byla vesnice Zákřov obklíčena kozáky a gestapem kvůli podezření z podpory odboje. Zatkli 23 místních mužů a chlapců, z nichž 19 po krutých výsleších popravili 20. dubna v Kyjanicích. Jejich těla byla spálena. Tragédie vyšla najevo až po válce. Letos si připomínáme 80 let od této události.

Pochod smrti Reitzenhain (Pohraniční) – Chomutov – Terezín a vlak smrti v obci Březno

Na jaře 1945 prošel okresem Chomutov jeden z mnoha pochodů smrti, při kterém byli vězni z pobočného tábora Treglitz nuceni putovat z Pohraničního přes Chomutov až do Terezína. Trasa je dodnes lemována hroby a památníky těch, kteří po cestě zemřeli vyčerpáním, byli zastřeleni nebo ubiti. Tragická je i historie tzv. vlaku smrti v obci Březno, kde během několika dní zahynuly stovky vězňů hlady, žízní a následkem spojeneckého náletu. Připomínkou těchto událostí jsou hromadné hroby a pietní místa v obcích regionu.

Poslední let amerických stíhačů Raymonda F. Reutera a Williama R. Preddyho

Na konci druhé světové války se nad územím dnešního Česka odehrávaly dramatické letecké boje. Během jedné z posledních misí 17. dubna 1945 byli nad jižními Čechami sestřeleni dva američtí stíhací piloti – kapitán Raymond F. Reuter a poručík William R. Preddy. Oba padli po střetu s německými proudovými letouny Me-262 a zemřeli nedaleko Boršova nad Vltavou a Záluží. Jejich památku dnes připomínají pomníky na místech dopadu jejich letadel.