KALENDÁRIUM Josef Bublík

Pamětní deska a portrét Josefa Bublíka

V dnešním Kalendáriu uctíme památku Josefa Bublíka, jednoho ze sedmi statečných, který padl v hrdinném boji v s nacistickými okupanty v památný den 18. června 1942 v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Praze.

Josef Bublík se narodil 12. února 1920 v československém Bánově. Po přerušení studia práv  z důvodu uzavření vysokých škol v prosinci 1939 odešel přes Slovensko, Jugoslávii a Sýrii do Francie. Zúčastnil se bojů na francouzské frontě a po kapitulaci Francie se evakuoval do Anglie, kde sloužil po vzniku 1. čs. smíšené brigády u 2. roty pěšího praporu. Po dosažení hodnosti desátníka aspiranta se dobrovolně přihlásil k plnění zvláštních úkolů.

Josef Bublík společně s Janem Hrubým a Bohuslav Koubou tvořili výsadek Bioscop, jenž ve spolupráci s výsadkem Bivouac dostal za úkol provádět sabotáže na území protektorátu, zejména ve vsetínské Zbrojovce a na vybraných moravských železničních tratích. Po výsadku 28. dubna 1942 na Křivoklátsku a po marných pokusech navázání kontaktu s odbojem se Bublík se svými kolegy spojili s dalšími výsadkáři a přebývali v konspiračních bytech. Po atentátu na Heydricha se Bublík ukrýval v kryptě pravoslavného kostela Cyrila a Metoděje, kde po boji v obklíčení okupačními jednotkami spáchal sebevraždu. V roce 2002 byl povýšen do hodnosti podplukovníka v záloze. Jeho jméno nese ulice v Praze - Kobylisích a Základní škola v Bánově. 

Připomeňme si proto Josefa Bublíka tichou vzpomínkou, zapálením svíčky či položením květiny u pamětního kamene na nároží Resslovy a Václavské ulice v místě, kam položili tělo parašutisty po vyvlečení z krypty pravoslavného kostela, nebo na pietním místě v Pardubicích.

#josefbublik #kalendarium #nikdysenevzdame #bioscop #druhasvetova #WWII #RAF #pieta #vzpominka #hrdina #druhyodboj 

80. výročí zákřovské tragédie

Dne 18. dubna 1945 byla vesnice Zákřov obklíčena kozáky a gestapem kvůli podezření z podpory odboje. Zatkli 23 místních mužů a chlapců, z nichž 19 po krutých výsleších popravili 20. dubna v Kyjanicích. Jejich těla byla spálena. Tragédie vyšla najevo až po válce. Letos si připomínáme 80 let od této události.

Pochod smrti Reitzenhain (Pohraniční) – Chomutov – Terezín a vlak smrti v obci Březno

Na jaře 1945 prošel okresem Chomutov jeden z mnoha pochodů smrti, při kterém byli vězni z pobočného tábora Treglitz nuceni putovat z Pohraničního přes Chomutov až do Terezína. Trasa je dodnes lemována hroby a památníky těch, kteří po cestě zemřeli vyčerpáním, byli zastřeleni nebo ubiti. Tragická je i historie tzv. vlaku smrti v obci Březno, kde během několika dní zahynuly stovky vězňů hlady, žízní a následkem spojeneckého náletu. Připomínkou těchto událostí jsou hromadné hroby a pietní místa v obcích regionu.

Poslední let amerických stíhačů Raymonda F. Reutera a Williama R. Preddyho

Na konci druhé světové války se nad územím dnešního Česka odehrávaly dramatické letecké boje. Během jedné z posledních misí 17. dubna 1945 byli nad jižními Čechami sestřeleni dva američtí stíhací piloti – kapitán Raymond F. Reuter a poručík William R. Preddy. Oba padli po střetu s německými proudovými letouny Me-262 a zemřeli nedaleko Boršova nad Vltavou a Záluží. Jejich památku dnes připomínají pomníky na místech dopadu jejich letadel.