KALENDÁRIUM BOHUMÍR MARTÍNEK

KALENDÁRIUM BOHUMÍR MARTÍNEK

V dnešním Kalendáriu si připomeneme velitele výsadku Bronze Bohumíra Martínka, kapitána dělostřelectva in memoriam, jemuž se březnové idy roku 1943 staly osudnými.

Bohumír Martínek se narodil 21. března 1916 v Prostějově. Po studiích na reálném gymnáziu nastoupil dobrovolným odvodem základní vojenskou službu u dělostřeleckého pluku 108 v Hranicích. Jinošská léta zasvětil holdování lehké atletice a hudbě, dokonce vedl žákovský orchestr. Vojenství mu natolik učarovalo, že v roce 1937 nastoupil v hodnosti podporučíka na Vojenskou akademii v Hranicích. V roce 1939, již jako poručík dělostřelectva, přes Slovensko, Maďarsko, Balkán a Bejrut připlul do Francie, aby se 30. března 1940 prezentoval u československého vojska v Agde. Po pádu Francie přeplul lodí Viceroy of India do Anglie, kde nejprve opět sloužil u dělostřeleckého oddílu, aby posléze v polovině roku 1942 nastoupil základní kurz na STS-26 ve Skotsku a absolvoval výcvik seskoku padákem. Ve stejné době jej zařadili do výcviku pro zvláštní úkoly v rodné vlasti. Po absolvování dalšího nezbytného výcviku a školení se stal velitelem výsadkové skupiny Bronze. Svou misi bohužel nemohl se svými parťáky uskutečnit, neboť v noci ze 14. na 15. března 1943 jejich letadlo sestřelili nad Mnichovem. Bohumír Martínek byl posmrtně vyznamenán Československým válečným křížem 1939 a povýšen do hodnosti kapitána dělostřelectva in memoriam. Připomeňme i pohnuté životní osudy Martínkových nejbližších příbuzných. Oba rodiče byli od podzimu 1942 až do konce války internováni ve Svatobořicích, přičemž otec Jan Martínek na následky věznění zemřel. Bohumírův bratr rovněž poznal vězení za nedovolené překročení hranice v roce 1941, po dalších peripetiích v roce 1942 úspěšně uprchl z drážďanské věznice do Anglie.

Připomeňme si proto Bohumíra Martínka tichou vzpomínkou, zapálením svíčky či položením květiny na pietním místě na městském hřbitově v Prostějově, či na jeho hrobě na hřbitově v Perlacher Forst v Mnichově.

Odkaz na Martínkův hrob v Evidenci válečných hrobů zde:

https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=DEU-32377&coid=104&con=N%c4%9bmecko&lid=112&lim=M%c3%bcnchen&st=0&

KALENDÁRIUM BOHUMÍR MARTÍNEK

KALENDÁRIUM BOHUMÍR MARTÍNEK
Zdroj: Portrét Bohumíra Martínka https://www.lib.cas.cz/parasut/martinek.htm Zdroj: Hrob. CEVH.

80. výročí zákřovské tragédie

Dne 18. dubna 1945 byla vesnice Zákřov obklíčena kozáky a gestapem kvůli podezření z podpory odboje. Zatkli 23 místních mužů a chlapců, z nichž 19 po krutých výsleších popravili 20. dubna v Kyjanicích. Jejich těla byla spálena. Tragédie vyšla najevo až po válce. Letos si připomínáme 80 let od této události.

Pochod smrti Reitzenhain (Pohraniční) – Chomutov – Terezín a vlak smrti v obci Březno

Na jaře 1945 prošel okresem Chomutov jeden z mnoha pochodů smrti, při kterém byli vězni z pobočného tábora Treglitz nuceni putovat z Pohraničního přes Chomutov až do Terezína. Trasa je dodnes lemována hroby a památníky těch, kteří po cestě zemřeli vyčerpáním, byli zastřeleni nebo ubiti. Tragická je i historie tzv. vlaku smrti v obci Březno, kde během několika dní zahynuly stovky vězňů hlady, žízní a následkem spojeneckého náletu. Připomínkou těchto událostí jsou hromadné hroby a pietní místa v obcích regionu.

Poslední let amerických stíhačů Raymonda F. Reutera a Williama R. Preddyho

Na konci druhé světové války se nad územím dnešního Česka odehrávaly dramatické letecké boje. Během jedné z posledních misí 17. dubna 1945 byli nad jižními Čechami sestřeleni dva američtí stíhací piloti – kapitán Raymond F. Reuter a poručík William R. Preddy. Oba padli po střetu s německými proudovými letouny Me-262 a zemřeli nedaleko Boršova nad Vltavou a Záluží. Jejich památku dnes připomínají pomníky na místech dopadu jejich letadel.