Dušan Jurkovič: Haličská funerální architektura za Velké války - Nowy Żmigród

Dušan Jurkovič: Haličská funerální architektura za Velké války - Nowy Żmigród

Navazujeme na první díl naší nové minisérie o haličské funerální architektuře Dušana Jurkoviče a nejprve se zastavíme na hřbitově č. 8 v Nowem Żmigródě v Podkarpatském vojvodství. Hřbitovu dominuje ústřední pomník, jež tvoří pět sloupů na společném podstavci, zakončených hlavicemi s motivem akantových listů. Pomník nese rovněž nápis: FRAGT NICHT, WER FREUND EUCH ODER FEIND GEWESE – HIER RUHN DEM EID GETREU HELDEN AUS; AUS TAUSENDEM IM WILD ERGRIMMEN STRAUSS VOM WURGER TOD ZU OPFERN AUSERLESEN – WOM WÜRGER TOD, DER GRAB AN GRABER REITHE, BIS SICH VERSÖHNUNG AUS DEM NASS BEFREITE. Díky rekonstrukci hřbitov znovu zaplnily vztyčené litinové kříže 214 padlých a pohřbených vojáků, kteří zde zahynuli v měsících listopadu a prosinci 1914, a dále v květnu 1915.  

Na hřbitově spočívají vojáci hned tří armád ve 27 masových hrobech a 157 jednotlivých hrobech. Nejvyššího počtu pohřbených dosahují ruští vojáci, příslušející k několika plukům: 32. (32-й пехотный Кременчугский полк), 189. (189-й пехотный Измаильский полк), 190. (190-й пехотный Очаковский поовский пооок 192. (192-й пехотный Рымникский полк), 195. (195-й пехотный Оровайский полк) a 196. (196-й пехотный Инсарский полк) pěšímu pluku.

Druhou nejpočetnější skupinu představují příslušníci c. k. rakouské armády, jichž zde napočítáme na 58. Jedná se o muže z pěšího pluku č. 97 z doplňovacího obvodu Triest, pěšího pluku č. 47 z doplňovacího obvodu Marburg (dnešní Maribor), pěšího pluku č. 27 z doplňovacího obvodu Graz, pěšího pluku č. 96 z doplňovacího obvodu Carlstadt (dnešní Karlovac) a konečně z 2. a 3. polního střeleckého praporu. Třetí seskupení tvoří sedm německých vojáků ze 77. a 46. pruského pěšího pluku a dále z 3. a 13. bavorského pěšího pluku. 

V Centrální evidenci válečných hrobů evidujeme na tomto hřbitově dva příslušníky c. k. praporu polních myslivců č. 2 Hradec Králové. Nalézá se zde válečný hrob s ostatky jägera neboli myslivce (vojína) Václava Vrobického, který dne 19. listopadu 1914 si dal zde schůzku se Smrtí. V druhém případě se jedná o Josefa Ernsta Reichelta, rodáka ze Smržovky na Jablonecku, u něhož disponujeme údajem, že zesnul ve Żmigródě.

https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=POL-41412&coid=193&con=Polsko&lid=211&lim=Nowy%20%c5%bdmigr%c3%b3d&st=1&

https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=POL-41413&coid=193&con=Polsko&lid=211&lim=Nowy%20%c5%bdmigr%c3%b3d&st=1&

Přehled všech identifikovaných pohřbených na tomto hřbitově naleznete zde: http://wicy.webd.pl/polegli/miasto.php?lng=pl&m=382&order=n

Dětřichov

Nově opravený pomník obětem první světové války v obci Dětřichov připomíná padlé vojáky z řad českých Němců. Pomník, postavený v roce 1925, prošel v roce 2023 náročnou renovací, která ho zachránila před úplnou zkázou a vrátila mu jeho původní historický vzhled. Celkové náklady na obnovu dosáhly 353 718 Kč.

Plukovník „in memoriam“ Ondřej Šamberger

Právě před 80 lety se stal nezvěstným rotmistr letectva Ondřej Šamberger, který se svým letounem zřítil nad Severním mořem. Do národního boje za osvobození se zapojil krátce po okupaci své vlasti a v hrdinném boji setrval až do své smrti. Jeho jméno připomíná řada pomníků v České republice, ale i v zahraničí.

Zdeněk Bořek-Dohalský

Uplynulo již 80 let od hrdinské smrti Zdeňka Bořka-Dohalského, novináře, člena odboje a důvěrníka Edvarda Beneše. Po okupaci udržoval kontakty mezi exilovou a domácí vládou. V říjnu 1941 ho zatklo gestapo a uvěznilo v Praze na Pankráci. V únoru 1945 byl popraven v Terezíně.