Bojkovice

Bzová

Bojkovice

Bojkovice, slovácké městečko ležící na úpatí Bílých Karpat, se administrativně člení na samotné Bojkovice a tři přidružené obce – Bzovou, Krhov a Přečkovice. Pro nás, kteří se věnujeme péči o válečné hroby a pietní místa, je ovšem důležité, že se obec Bojkovice rozhodla zrenovovat ve svých přidružených obcích některé pomníky připomínající padlé místní občany v obou světových konfliktech.

Pomník obětem 1. a 2. světové války v přidružené obci Bzová (číslo VH: CZE7208-1041) sestává ze dvou částí – spodního soklu, tvořeného třemi řadami kamenů, a horního dílu, na němž jsou pod sebou umístěny dvě pamětní desky s nápisy a jmény padlých v těchto světových konfliktech.

V Krhově se nachází pomník věnovaný obětem 1. a 2. světové války (číslo VH: CZE7208-1054), tvořený jednoduchým pískovcovým kamenem s pamětní deskou nesoucí jména padlých občanů.

Pomník v poslední z obcí, v Přečkovicích, je věnován pouze padlým v 1. světové válce (číslo VH: CZE7208-1063). Jedná se o sousoší znázorňující pietu – kříž, před nímž klečí Panna Marie držící v náručí mrtvé Kristovo tělo. Na pomníku je uveden nápis: „Vizte, zda je bolest vaše jako bolest má“. Ve spodní části podstavce stojí: „Památce našich padlých vojínů 1914–1919“. Na zadní straně je pak vyryt nápis: „Zbudován od dobrodinců roku 1920“. 

Uvedené tři pomníky nebyly v havarijním stavu, přesto si po letech vystavení nepříznivým klimatickým vlivům zasloužily odborný zásah, který jim navrátil důstojnost a prodloužil jejich životnost.

Ačkoli každý pomník vyžadoval mírně odlišný restaurátorský zásah, všechny prošly mechanickým očištěním od biologických náletů, jako jsou mechy a lišejníky. Dále bylo provedeno domodelování poškozených částí, vyplnění prasklin injektážní směsí, oprava a vybarvení písma, barevná retuš mikromletým pigmentem, oprava spárování a závěrečné hydrofobní ošetření povrchu. Pokud jde o zemní práce, nejvýraznější změnou oproti původnímu stavu bylo nové předláždění včetně štěrkového podkladu a instalace nového obrubníku kolem pomníku v obci Bzová.

Renovace pomníků proběhla v roce 2024. Kamenické práce provedl mistr kameník Petr Blaha z Vlčnova, zatímco stavební a zemní práce zajistila firma Ekostav-stavby CZ s.r.o. ze Starého Města.

Celkové náklady na renovaci všech třech uvedených pomníků činily 303 349,06 Kč, přičemž Ministerstvo obrany ČR na ní přispělo částkou 233 621,06 Kč z dotačního programu ISPROFIN č. 107 290 „Zachování a obnova historických hodnot I“.

Jiří Řezníček

Číslo válečného hrobu: CZE7208-1041, CZE7208-1054, CZE7208-1063

                               

Odkaz na pomníky v Evidenci válečných hrobů zde:

https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=CZE7208-1041

https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=CZE7208-1054

https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=CZE7208-1063

 

Summary:

Bojkovice, a picturesque town at the foot of the White Carpathians, has renovated war memorials in its affiliated villages—Bzová, Krhov, and Přečkovice. These monuments honour local citizens who fell in both world wars. The restoration included mechanical cleaning, inscription repairs, reconstruction of damaged parts, and hydrophobic treatment. The most significant change was the repaving around the Bzová monument. The total cost of the renovation was 303,349 CZK, with the Czech Ministry of Defence contributing 233,621 CZK through the ISPROFIN grant program.

Pomník obětem 1. a 2. světové války v Bzové před renovací.

Pomník obětem 1. a 2. světové války v Bzové před renovací.
Zdroj: CEVH

Pomník obětem 1. a 2. světové války v Bzové po renovaci.

Pomník obětem 1. a 2. světové války v Bzové po renovaci.
Zdroj: CEVH

Pomník obětem 1. a 2. světové války v Krhově před renovací.

Pomník obětem 1. a 2. světové války v Krhově před renovací.
Zdroj: CEVH

Pomník obětem 1. a 2. světové války v Krhově po renovaci.

Pomník obětem 1. a 2. světové války v Krhově po renovaci.
Foto: Peter Uher

Pomník obětem 1. světové války v Přečkovicích před renovací.

Pomník obětem 1. světové války v Přečkovicích před renovací.
Foto: Peter Uher

Pomník obětem 1. světové války v Přečkovicích po renovaci.

Pomník obětem 1. světové války v Přečkovicích po renovaci.
Zdroj: CEVH

Pomník obětem 1. světové války v Přečkovicích po renovaci.

Pomník obětem 1. světové války v Přečkovicích po renovaci.
Zdroj: CEVH

80. výročí zákřovské tragédie

Dne 18. dubna 1945 byla vesnice Zákřov obklíčena kozáky a gestapem kvůli podezření z podpory odboje. Zatkli 23 místních mužů a chlapců, z nichž 19 po krutých výsleších popravili 20. dubna v Kyjanicích. Jejich těla byla spálena. Tragédie vyšla najevo až po válce. Letos si připomínáme 80 let od této události.

Pochod smrti Reitzenhain (Pohraniční) – Chomutov – Terezín a vlak smrti v obci Březno

Na jaře 1945 prošel okresem Chomutov jeden z mnoha pochodů smrti, při kterém byli vězni z pobočného tábora Treglitz nuceni putovat z Pohraničního přes Chomutov až do Terezína. Trasa je dodnes lemována hroby a památníky těch, kteří po cestě zemřeli vyčerpáním, byli zastřeleni nebo ubiti. Tragická je i historie tzv. vlaku smrti v obci Březno, kde během několika dní zahynuly stovky vězňů hlady, žízní a následkem spojeneckého náletu. Připomínkou těchto událostí jsou hromadné hroby a pietní místa v obcích regionu.

Poslední let amerických stíhačů Raymonda F. Reutera a Williama R. Preddyho

Na konci druhé světové války se nad územím dnešního Česka odehrávaly dramatické letecké boje. Během jedné z posledních misí 17. dubna 1945 byli nad jižními Čechami sestřeleni dva američtí stíhací piloti – kapitán Raymond F. Reuter a poručík William R. Preddy. Oba padli po střetu s německými proudovými letouny Me-262 a zemřeli nedaleko Boršova nad Vltavou a Záluží. Jejich památku dnes připomínají pomníky na místech dopadu jejich letadel.