Adopce hrobů v Nizozemsku

Adopce hrobů v Nizozemsku

V naší nové rubrice "Podoby péče o válečné hroby" vám představíme rozmanitost péče o válečné hroby z různých koutů světa. Začneme tématem adopce válečných hrobů a podíváme se, jak tato forma péče probíhá v Nizozemsku. 

Pokud nás sledujete pravidelně, již víte, že péčí o válečné hroby se zabývá místní nadace pro válečné hroby – Oorlogsgravenstichting, která odpovídá za správu a údržbu 50 000 nizozemských válečných hrobů po celém světě. Jen v samotném Nizozemsku kromě dvou čestných polí Vojenského hřbitova v Grebbergu a Národního hřbitova v Loenenu jsou tisíce hrobů roztroušeny na hřbitovech téměř v každé obci. A mnoho těchto hrobů pravidelně navštěvují příbuzní a potomci padlých vojáků, kteří jsou v nich pochováni. Ovšem část hrobů platí za „sirotky“. Oorlogsgravenstichting si nepřeje, aby se na lidi v těchto sirotčích hrobech zapomnělo, a proto nabízí od roku 2021 možnost jejich adopce prostřednictvím nadace De Stichting Respect Adoptie Oorlogsgraven jak jednotlivcům, tak dokonce i školám. Nadace všechny své aktivity – ať už v on-line prostoru, nebo v reálném světě – podřizuje hlavnímu cíli, a to, aby si nizozemské válečné hroby adoptovalo co nejvíce lidí. Pořádá různé aktivity jako informační schůzky pro osvojitele hrobů, dále kontaktní akce, mezi něž patří návštěvy památníků či vzdělávacího centra v Národním vojenském hřbitově v Loenenu, anebo zájemcům nabízí genealogický výzkumný workshop.

Nadace osvojitele pravidelně vybízí, aby čas od času navštívili svůj adoptovaný hrob a položili na něj květiny, především 4. května, v Den památky, kdy se lidé v Nizozemsku zamýšlí nad oběťmi druhé světové války a následných válečných situací a mírových operací. Zároveň osvojitele motivuje, aby se oni sami více zapojili a vyhledávali si informace o padlých, jejichž hrob si osvojili a tyto nabyté informace vkládali do databáze na webových stránkách nadace a spoluvytvářeli komunitu osvojitelů válečných hrobů. Za tím účelem nadace rovněž zřizuje facebookovou stránku.

Aspekt komunity nadace posiluje i v rámci společné iniciativy „Adoptuj pomník“ Národního výboru pro 4. a 5. května  - Nationaal Comité op 4 en 5 mei a Oorlogsgravenstichting, kdy se snaží zapojit jednotlivé základní a střední školy, aby ony samy adoptovaly pomníky a válečné hroby, které se nacházejí v jejich blízkosti, přičemž se studenti vzdělávají o místní válečné historii za pomoci digitálních výukových materiálů.

Nyní si představme jednoduché zásady tohoto úctyhodného a následováníhodného projektu. Adopce se týká tzv. „národních hrobů“ ve správě Oorlogsgravenstichting, snadno rozpoznatelných podle svého vzhledu – bílého kamenného náhrobku s nizozemským lvem ve znaku. Soukromé hroby adoptovat nelze. Hroby válečných obětí, u nichž jsou známi přímí příbuzní pochovaných, lze adoptovat pouze po konzultaci a se souhlasem těchto osob. Jelikož nizozemská vláda dotuje údržbu vlastních válečných hrobů, adopce je pro zájemce zdarma a nadace nežádá od osvojitelů žádné finanční kompenzace. Osvojitelé taktéž nemusí svůj adoptovaný hrob udržovat, to mají na starosti jednotliví pověření konzulové.

Na území Nizozemska najdeme i válečné hroby spojenců, zahrnující hroby států Commonwealthu, Spojených států amerických, Belgie, Francie, Polska a Ruska. Podrobněji se budeme věnovat možnostem adopce těchto hrobů a obecným zásadám adopce stanoveným Komisí pro válečné hroby (Commonwealth War Graves Commission - CWGC) příště.

Zde můžete shlédnout video o projektu „Adoptuj památník“ pro základní a střední školy: 

https://www.youtube.com/watch?v=eUZlr1-CBKU

Mezi krásné „povinnosti“ osvojitelů patří pokládání květin, například v den ukončení druhé světové války v Nizozemsku

Mezi krásné „povinnosti“ osvojitelů patří pokládání květin, například v den ukončení druhé světové války v Nizozemsku
Zdroj: https://oorlogsgravenstichting.nl/adoptie

Adopce válečných hrobů vnáší další aspekt do bohatého komunitního života v Nizozemsku

Adopce válečných hrobů vnáší další aspekt do bohatého komunitního života v Nizozemsku
Zdroj: https://oorlogsgravenstichting.nl/richtlijnen-adoptie-oorlogsgraven

Náhled do pracovního sešitu pro žáky základních škol. Na tomto listu žáci odpovídají na otázky týkající se pomníku

Náhled do pracovního sešitu pro žáky základních škol. Na tomto listu žáci odpovídají na otázky týkající se pomníku
Zdroj: https://www.4en5mei.nl/app/uploads/2021/03/1-Onderzoekdossier-PO-22-aug-2023.pdf

80. výročí zákřovské tragédie

Dne 18. dubna 1945 byla vesnice Zákřov obklíčena kozáky a gestapem kvůli podezření z podpory odboje. Zatkli 23 místních mužů a chlapců, z nichž 19 po krutých výsleších popravili 20. dubna v Kyjanicích. Jejich těla byla spálena. Tragédie vyšla najevo až po válce. Letos si připomínáme 80 let od této události.

Pochod smrti Reitzenhain (Pohraniční) – Chomutov – Terezín a vlak smrti v obci Březno

Na jaře 1945 prošel okresem Chomutov jeden z mnoha pochodů smrti, při kterém byli vězni z pobočného tábora Treglitz nuceni putovat z Pohraničního přes Chomutov až do Terezína. Trasa je dodnes lemována hroby a památníky těch, kteří po cestě zemřeli vyčerpáním, byli zastřeleni nebo ubiti. Tragická je i historie tzv. vlaku smrti v obci Březno, kde během několika dní zahynuly stovky vězňů hlady, žízní a následkem spojeneckého náletu. Připomínkou těchto událostí jsou hromadné hroby a pietní místa v obcích regionu.

Poslední let amerických stíhačů Raymonda F. Reutera a Williama R. Preddyho

Na konci druhé světové války se nad územím dnešního Česka odehrávaly dramatické letecké boje. Během jedné z posledních misí 17. dubna 1945 byli nad jižními Čechami sestřeleni dva američtí stíhací piloti – kapitán Raymond F. Reuter a poručík William R. Preddy. Oba padli po střetu s německými proudovými letouny Me-262 a zemřeli nedaleko Boršova nad Vltavou a Záluží. Jejich památku dnes připomínají pomníky na místech dopadu jejich letadel.