Prusko-rakouská válka roku 1866 je spojována především s velkými bitvami ve východních Čechách, avšak její začátek se odehrál na severu. Právě zde v červnu 1866 překročily pruské armády hranice a střetly se s rakouskými jednotkami v prvních bojích, které si vyžádaly první padlé. Postupně došlo k významným střetům u Kuřívod i na jizerské linii, kde se naplno projevila převaha pruských jehlovek. Tyto dnes často opomíjené události připomínají rozptýlené pomníky v krajině severních Čech.