Pomník Jaroslava Balouna

Foto: František Němec

Pomník Jaroslava Balouna

U hájovny Ruda v katastru obce Ždírec nad Doubravou se v hustém smrkovém lese nachází jednoduchý žulový pomník připomínající Jaroslava Balouna (nar. 3. 12. 1901), který byl na tomto místě 26. února 1945 zastřelen gestapem při přepadení hájenky během trestné akce proti partyzánům v Železných horách. Pomník, k němuž nevede žádná cesta, byl zbudován v 50. letech 20. století a tvoří jej lomový kámen se zaoblenými tvary, tzv. balvan, do něhož je mimo hlavní osu vetknut kamenný kříž. Základní informace o válečné události podává žulová leštěná nápisová deska se sekaným a vystříbřeným textem, umístěná v ose balvanu. Celý pomník spočívá na betonovém základu.

Památník je po celou dobu své existence vystaven atmosférickým vlivům, což zásadním způsobem ovlivnilo barvu kamene a čitelnost textu na nápisové desce. Okolní les způsobil jeho nestabilitu, jelikož kořeny stromů jej nadzvedávají či přerůstají přes jeho základnu. Samotný balvan i další kamenné části podléhaly erozi, což vedlo k lokálnímu úbytku materiálu. Další problém spočíval v obrůstání lišejníky, mechy, řasami a místy zrněnkou. U kovových spojovacích materiálů došlo k jejich zkorodování, místy až ke ztrátě, což vedlo k uvolnění jednotlivých kamenných dílů, zejména mezi křížem a balvanem. Zub času také výrazně narušil samotnou betonovou plošinu, na níž je pomník umístěn.

Majitel pomníku, obec Ždírec nad Doubravou, se rozhodl pomník zrenovovat. Jelikož pomník stojí na pozemku soukromého majitele lesa, který s jeho renovací souhlasil, musela obec respektovat některá přání, jako například nepoužívat těžkou techniku nebo nezasahovat do vzrostlých stromů v okolí pomníku, což ztěžovalo renovaci.

Vlastní renovaci pomníku provedla firma Stanislava Müllera z Jemnice. Proběhla v roce 2023, kdy byl pomník rozebrán na jednotlivé části a kompletně očištěn. Poté byly injektovány praskliny injektážní směsí určenou ke spárování žuly a došlo k zvýraznění textu na nápisové desce, jež byla rovněž sejmuta a natřena barvou na kámen. Následně byl pomník usazen na nově vyhotovený železobetonový základ, zhotovený pod zámrznou hloubkou a opatřený proti prorůstovou fólií. Okolí základu bylo dále odvodněno kamenným štěrkovým ložem a perforovanou hadicí. Byl zhotoven přístup k památníku, a to žulovými kameny loženými do štěrkového lože. U paty památníku byla osazena kamenná deska z lomové žuly, určená ke kladení věnců. Na závěr byl celý pomník ošetřen hydrofobním přípravkem proti ztrátě pevnosti materiálu a vnikání vlhkosti.

Celkové náklady na renovaci pomníku činily 226 270 Kč, přičemž ministerstvo obrany na ní přispělo částkou 178 080 Kč z dotačního programu ISPROFIN č. 107 290 „Zachování a obnova historických hodnot I“.

Jiří Řezníček

 

Číslo válečného hrobu: CZE 6104-28277

Odkaz na pomník v Evidenci válečných hrobů zde: https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=CZE6104-28277

Summary:

A simple granite monument at the Ruda grove near Ždírec nad Doubravou commemorates Jaroslav Baloun, who was shot by the Gestapo on 26 February 1945 during a raid against partisans in the Železné hory Mountains. It was built in the 1950s, but due to time and natural conditions it was damaged. Restoration in 2023 included dismantling, cleaning, grouting of cracks and highlighting the text on the plaque. The memorial was reinstalled on a new foundation with improved drainage. The total cost of the restoration was CZK 226,270 and was largely funded by the Ministry of Defence of the Czech Republic.

Pohled na pomník Jaroslava Balouna před renovací v roce 2018.

Pohled na pomník Jaroslava Balouna před renovací v roce 2018.
Zdroj: CEVH

Pohled na pomník Jaroslava Balouna po renovaci.

Pohled na pomník Jaroslava Balouna po renovaci.
Foto: František Němec

Pohled na pomník Jaroslava Balouna po renovaci.

Pohled na pomník Jaroslava Balouna po renovaci.
Foto: František Němec

Památník padlým československým letcům ve druhé světové válce 1939-1945

Za nedlouho si připomeneme 85. výročí bitvy o Británii. Jeden z pietních aktů se uskuteční také u památníku v pražské Bubenči, naproti budově Ministerstva obrany ČR na náměstí Svobody. Po sametové revoluci a pádu komunistického režimu se postupně začalo připomínat i hrdinství a obětavost československých vojáků, kteří bojovali na západní frontě v řadách britské armády. Jednou z těchto připomínek je i památník v Bubenči, jehož autorem je světově uznávaný sochař Franta Bělský.

Oprava pomníků z války 1866 na hřbitově v Nedělišti

Na hřbitově u kostela v Nedělištích se nacházejí tři válečné hroby z bitvy u Hradce Králové (1866), dlouhodobě ohrožené biologickým i mechanickým poškozením. Díky iniciativě farnosti, Komitétu 1866 a podpoře Ministerstva obrany ČR proběhla v roce 2023 jejich odborná obnova. Restaurovány byly pomníky poručíka Zichyho, plukovníka Görtze a majora Eislera.

Pomník rakouského dělostřeleckého pluku č. 6 u Neděliště

Pomník padlým dělostřelcům mezi Chlumem a Nedělištěm připomíná hrdinský zásah podplukovníka dělostřelectva Hofbauera během bitvy u Hradce Králové roku 1866. Byl vztyčen roku 1867 a slouží i jako místo posledního odpočinku padlých. Přestože byl v průběhu let poškozen, v roce 2023 se díky spolupráci soukromníků a Ministerstva obrany dočkal nákladné obnovy. Oprava vrátila pomníku původní podobu včetně plastiky dvouhlavého orla a oplocení.