Pomník Jaroslava Balouna

Foto: František Němec

Pomník Jaroslava Balouna

U hájovny Ruda v katastru obce Ždírec nad Doubravou se v hustém smrkovém lese nachází jednoduchý žulový pomník připomínající Jaroslava Balouna (nar. 3. 12. 1901), který byl na tomto místě 26. února 1945 zastřelen gestapem při přepadení hájenky během trestné akce proti partyzánům v Železných horách. Pomník, k němuž nevede žádná cesta, byl zbudován v 50. letech 20. století a tvoří jej lomový kámen se zaoblenými tvary, tzv. balvan, do něhož je mimo hlavní osu vetknut kamenný kříž. Základní informace o válečné události podává žulová leštěná nápisová deska se sekaným a vystříbřeným textem, umístěná v ose balvanu. Celý pomník spočívá na betonovém základu.

Památník je po celou dobu své existence vystaven atmosférickým vlivům, což zásadním způsobem ovlivnilo barvu kamene a čitelnost textu na nápisové desce. Okolní les způsobil jeho nestabilitu, jelikož kořeny stromů jej nadzvedávají či přerůstají přes jeho základnu. Samotný balvan i další kamenné části podléhaly erozi, což vedlo k lokálnímu úbytku materiálu. Další problém spočíval v obrůstání lišejníky, mechy, řasami a místy zrněnkou. U kovových spojovacích materiálů došlo k jejich zkorodování, místy až ke ztrátě, což vedlo k uvolnění jednotlivých kamenných dílů, zejména mezi křížem a balvanem. Zub času také výrazně narušil samotnou betonovou plošinu, na níž je pomník umístěn.

Majitel pomníku, obec Ždírec nad Doubravou, se rozhodl pomník zrenovovat. Jelikož pomník stojí na pozemku soukromého majitele lesa, který s jeho renovací souhlasil, musela obec respektovat některá přání, jako například nepoužívat těžkou techniku nebo nezasahovat do vzrostlých stromů v okolí pomníku, což ztěžovalo renovaci.

Vlastní renovaci pomníku provedla firma Stanislava Müllera z Jemnice. Proběhla v roce 2023, kdy byl pomník rozebrán na jednotlivé části a kompletně očištěn. Poté byly injektovány praskliny injektážní směsí určenou ke spárování žuly a došlo k zvýraznění textu na nápisové desce, jež byla rovněž sejmuta a natřena barvou na kámen. Následně byl pomník usazen na nově vyhotovený železobetonový základ, zhotovený pod zámrznou hloubkou a opatřený proti prorůstovou fólií. Okolí základu bylo dále odvodněno kamenným štěrkovým ložem a perforovanou hadicí. Byl zhotoven přístup k památníku, a to žulovými kameny loženými do štěrkového lože. U paty památníku byla osazena kamenná deska z lomové žuly, určená ke kladení věnců. Na závěr byl celý pomník ošetřen hydrofobním přípravkem proti ztrátě pevnosti materiálu a vnikání vlhkosti.

Celkové náklady na renovaci pomníku činily 226 270 Kč, přičemž ministerstvo obrany na ní přispělo částkou 178 080 Kč z dotačního programu ISPROFIN č. 107 290 „Zachování a obnova historických hodnot I“.

Jiří Řezníček

 

Číslo válečného hrobu: CZE 6104-28277

Odkaz na pomník v Evidenci válečných hrobů zde: https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=CZE6104-28277

Summary:

A simple granite monument at the Ruda grove near Ždírec nad Doubravou commemorates Jaroslav Baloun, who was shot by the Gestapo on 26 February 1945 during a raid against partisans in the Železné hory Mountains. It was built in the 1950s, but due to time and natural conditions it was damaged. Restoration in 2023 included dismantling, cleaning, grouting of cracks and highlighting the text on the plaque. The memorial was reinstalled on a new foundation with improved drainage. The total cost of the restoration was CZK 226,270 and was largely funded by the Ministry of Defence of the Czech Republic.

Pohled na pomník Jaroslava Balouna před renovací v roce 2018.

Pohled na pomník Jaroslava Balouna před renovací v roce 2018.
Zdroj: CEVH

Pohled na pomník Jaroslava Balouna po renovaci.

Pohled na pomník Jaroslava Balouna po renovaci.
Foto: František Němec

Pohled na pomník Jaroslava Balouna po renovaci.

Pohled na pomník Jaroslava Balouna po renovaci.
Foto: František Němec

Krvavý konec války v obci Prlov

Konec 2. světové války se kromě radosti z osvobození od šest let trvajícího nacistického útlaku bohužel nesl i ve znamení závěrečného, mnohdy brutálního teroru na moravském a českém obyvatelstvu. Zatímco obec Loučka u Vizovic 22. dubna 1945 unikla zničení a možná i díky dobrým vyjednávacím schopnostem svých občanů povraždění obyvatel, o 17 kilometrů vzdálený Prlov už takové štěstí o den později neměl. Řádění německých jednotek nepřežilo celkem 23 jeho občanů.

Rekognoskace válečných hrobů v Rumunsku – část 2.

Druhá část cesty začala v Medgidii u mauzolea I. srbské dobrovolnické divize, kde byl v roce 2019 odhalen památník 16 československým padlým. V Bukurešti proběhlo jednání s naší partnerskou organizací v Rumunsku. Navštívili jsme hřbitov Pro Patria v Bukurešti, a hřbitovy Micalaca, Eternitatea a Pomenirea v západorumunském Aradu a nazávěr hřbitov Belvárosi v maďarském Segedu.

Vstup americké armády na území Československa a osvobození Aše

Je to již 80 let, kdy americké jednotky vstoupily na území předmnichovského Československa. Na území Ašského výběžku osvobodily 18. dubna 1945 jako první místo město Rossbach (dnešní Hranice). O dva dny později svedly boj o osvobození města Aš. Jelikož Američané osvobozovali území osídlené převážně Němci, bylo tím ovlivněno jejich přijetí místním obyvatelstvem.