Hroby čs. povstalců a maďarských vojáků na hřbitově Zlatá Koruna

Hroby čs. povstalců a maďarských vojáků na hřbitově Zlatá Koruna

Poblíž vltavského jezu Zlatá Koruna se nalézá hřbitov stejnojmenné jihočeské obce. Nachází se na něm hroby obětí květnového povstání roku 1945 a maďarských vojáků, kteří, ač do té doby bojovali po boku nacistického Německa, se postavili na stranu čs. odbojářů.

Koncem druhé světové války se pokoušeli němečtí vojáci uniknout před Rudou armádou do amerického zajetí. Přes Rájov, kudy vedla hlavní ústupová trasa na Český Krumlov, procházelo obrovské množství prchajících vojáků. Dne 5. května 1945 vypuklo Květnové povstání českého lidu, které spočívalo v přejímání veřejné správy a odzbrojování německých vojáků. Téhož dne se do něj zapojili také občané Zlaté Koruny a Rájova. Zpočátku šlo vše celkem hladce, než velitelství německé armády v Českém Krumlově zorganizovalo trestnou výpravu, kterou vedly jednotky SS. Cestou napadly nejdříve Přísečnou, kde vzaly spoustu rukojmí a zabili během domovní prohlídky Růženu Kozákovou, manželku zadrženého respicienta finanční stráže Vojtěcha Kozáka.

Větší, asi hodinová, přestřelka se poté vedla o strategický most překonávající Vltavu v Rájově, kde se na stranu Čechů postavili právě Maďaři, kteří už s Němci nechtěli mít nic společného: „Maďarští vojáci se sami báli a utíkali, snad ani nevěděli, před kým a kam. Když ale viděli, jak rozlícení němečtí ozbrojenci stáli proti bezmocnému lidu, věděli, na jakou stranu se mají postavit.“ Příslušníci SS se přes most nakonec dostali, protože před sebou hnali jako živé štíty rukojmí z Přísečné. Na obou stranách si střetnutí vyžádalo několik životů. Padlo 5 příslušníků maďarské armády a 3 čeští vlastenci. Ráno následovala poprava tří rukojmí z Přísečné – Vojtěcha Kozáka, Josefa Fošuma a Tomáše Puffera. Maďarská armáda v nedaleké Zlaté Koruně vydržela a 6. května pravděpodobně odradila jednotky SS od popravení zajatců z Plešivce. O den později, 7. května 1945, do míst dorazila americká armáda. Těla padlých byla 11. května 1945 exhumována a identifikována a o dva dny později slavnostně přenesena na hřbitov Zlaté Koruny. Následně se maďarští vojáci vrátili domů do Maďarska.

Dnes se ostatky maďarských vojáků na hřbitově ve Zlaté Koruně nenachází. Již krátce po válce byly maďarskou stranou exhumovány a dnes je připomínají pouze pomníčky. České oběti zde odpočívají dodnes.

Jiří Řezníček

Číslo válečného hrobu: CZE3103-10155

Odkaz na pietní místo v Evidenci válečných hrobů:
https://evidencevh.army.cz/Evidence/detail-hrobu-ci-mista?id=CZE3103-10155

 

Summary:

Near the Vltava river in Zlatá Koruna, South Bohemia, lies a cemetery commemorating the victims of the May 1945 uprising and Hungarian soldiers who joined the Czech resistance against Nazi Germany. As WWII neared its end, German troops retreated through Rájov, a strategic area near Český Krumlov. On May 5, 1945, locals of Zlatá Koruna and Rájov joined the uprising, initially disarming German soldiers. However, SS units launched a punitive expedition, taking hostages in Přísečná and killing civilians. A fierce battle occurred at the Rájov bridge, where Hungarian soldiers switched sides, standing with the unarmed Czech people against the Nazis. Despite their resistance, the SS crossed the bridge using hostages as human shields. The clash claimed the lives of 5 Hungarians and 7 Czech patriots, followed by executions of local citizens. After the war, the Hungarians’ remains were repatriated, while Czech victims still rest in Zlatá Koruna. Memorials now honour all the fallen.

Celkový pohled na pomník na hřbitově Zlatá Koruna.

Celkový pohled na pomník na hřbitově Zlatá Koruna.
Zdroj: CEVH

Pohled na středovou část pomníku.

Pohled na středovou část pomníku.
Zdroj: CEVH

Pohled na levou část pomníku věnovanou maďarským vojákům.

Pohled na levou část pomníku věnovanou maďarským vojákům.
Zdroj: CEVH

Pohled na pravou část pomníku věnovanou místním občanům.

Pohled na pravou část pomníku věnovanou místním občanům.
Zdroj: CEVH

Záběr z pietního aktu 8. května 2018.

Záběr z pietního aktu 8. května 2018.
Foto: Jitka Cibulková Vokatá

Pohled na hřbitov Zlatá Koruna - Rájov.

Pohled na hřbitov Zlatá Koruna - Rájov.
Foto: Ladislav Černý

Osvobození Brna 26. dubna 1945

Bratislavsko-brněnská operace vyvrcholila po těžkých pouličních bojích osvobozením Brna 26. dubna 1945. Sovětské a rumunské síly, podporované posilami od dobyté Vídně, osvobodily město a jeho okolí, přičemž padlo přes 20 000 vojáků a 1200 civilistů. Na Ústředním hřbitově v Brně dnes odpočívá na Čestném pohřebišti 3647 sovětských a 1569 rumunských vojáků.

Bitva o Ořechov

V dubnu 1945 probíhaly u Ořechova tvrdé boje v rámci osvobozování Brna. Sovětské jednotky nejprve Ořechov dobyly, ale Němci jej 19. dubna silným protiútokem znovu ovládli. Po několika dnech urputných bojů byl Ořechov definitivně osvobozen 24. dubna. Bitva přinesla obrovské lidské i materiální ztráty – padly stovky vojáků, obec byla téměř zničena. U kostela Všech svatých je dnes pohřbeno přes 1 400 sovětských vojáků. Boje zanechaly hluboké stopy v životě místních obyvatel.

Krvavý konec války v obci Prlov

Konec 2. světové války se kromě radosti z osvobození od šest let trvajícího nacistického útlaku bohužel nesl i ve znamení závěrečného, mnohdy brutálního teroru na moravském a českém obyvatelstvu. Zatímco obec Loučka u Vizovic 22. dubna 1945 unikla zničení a možná i díky dobrým vyjednávacím schopnostem svých občanů povraždění obyvatel, o 17 kilometrů vzdálený Prlov už takové štěstí o den později neměl. Řádění německých jednotek nepřežilo celkem 23 jeho občanů.